Nogomet

BUNDESLIGA: Nevjerojatno efikasno i zanimljivo kolo

Objavljeno

on

Vratila nam se Bundesliga poslije zimske pauze i to u stilu. Na devet utakmica postignut je čak 41 gol (4.5 po utakmici), a bitnu ulogu su u nekim mečevima igrali i nogometaši sa naših prostora.

Teško bi bilo izdvojiti neku utakmicu posebno jer su u ovom 16. kolu svi bili poprilično nadahnuti. Proljetni dio otvoren je u petak navečer 1:1 remijem između RB Leipziga i branitelja titule Bayerna. Iako u toj utakmici nije nedostajalo zanimljivosti, poslije subotnjih i nedjeljnih mečeva na nju se malo tko više osvrtao. Joško Gvardiol je za Leipzigere odigrao solidnih do dobrih 90 minuta. Njegov reprezentativni kolega na drugoj strani, Josip Stanišić, ovaj susret je ispratio sa klupe.

Subotnji program je donio šest utakmica. Union je u Berlinu dočekao Kramarićev Hoffenheim i preokretom ga svladao tek pred kraj utakmice 3:1. Nakon sat vremena igre ušao je Andrej Kramarić, ali je ostao bez posebnog učinka. Nastup je pred kraj meča ubilježio i Ermin Bičakćić, povratnik nakon dužeg perioda ozljeda.

Stuttgart i Mainz su odigrali zanimljivu utakmicu koja je mogla otići na obje strane, ali je na koncu završila podjelom bodova 1:1. Borna Sosa nije konkurirao za meč zbog nezadovoljavajućeg zdravstvenog stanja.

Eintracht drugi

Da u Frankfurtu misle ozbiljno osjetio je Schalke iako je igrao na momente dopadljivo, ali Eintracht je postao snažan stroj i gleda ka najvišim pozicijama u ligi. Na krilima sjajnog dvojca Kolo Muania i Japsera Lindstroma na koncu smo pisali uvjerljivu pobjedu Eintrachta od 3-0. Valja istaknuti da su za Eintracht na štoperskim pozicijama uz Evana Ndicku igrali Kristijan Jakić i Hrvoje Smolčić. Obojica su odigrali cijeli meč sa jako dobrom ocjenom. Njihov klub trenutno zauzima odličnu drugu poziciju na tablici.

Oglasi

Vrlo važan meč je odigran u Bochumu gdje je istoimeni domaćin dočekao Herthu iz Berlina i u vrlo važnom duelu donjeg dijela tablice slavio uvjerljivo sa 3:1. Ivan Šunjić je od početka igrao za klub iz glavnog grada i upisao 64 minute. Erhan Mašović u Bochumu i Filip Uremović u Herthi ostali su bez minuta u ovom kolu.

Kovač u borbi za Europu

Niko Kovač je nastavio točno tamo gdje je stao prije zimske pauze. Dočekao je ponajveće iznenađenje ove sezone, ekipu iz Freiburga, i deklasirao ih rezultatom 6:0. Bila je to 5. pobjeda u nizu za Wolfsburg uz gol razliku 17-1. Na klupi Wolfsburga su bez minuta ostali Pavao Pervan i Bartol Franjić dok Josip Brekalo nije više u kombinacijama ove momčadi i čeka izlazni transfer. Iako je hrvatski stručnjak na klupi Vukova imao loš start u sezonu i bile su pokrenute priče o otkazu, sada je nakon ovog preporoda u borbi za neku od pozicija koje vode u europska takmičenja iduće sezone.

Malo čudo

Još jednu nevjerojatnu golijadu vidjeli smo u Kölnu gdje je domaćim savladao Werder iz Bremena sa čak 7:1. Bila je to najveća pobjeda 1.FC-a još od daleke 1983. godine kada su 7 komada zabili Eintrachtu. Denis Huseinbašić je ponovno oduševio i opravdao povjerenje trenera Steffena Baumgarta upisavši se u strijelce u 36. minuti za 5:0. Za one koji ne znaju, Denis je ljetos prešao iz Offenbach Kickersa u Köln za samo 50 000 eura i oduševio neočekivanom transformacijom iz Regionalne lige u Bundesligu. Plan je bio da igra za drugu momčad ili da iskustvo skuplja i razvija se na nekoj posudbi, međutim, on se brzo pokazao na pripremama i “primorao” trenera da ga oproba u prvoj momčadi. Huseinbašić je zadovoljio i sada niže odlične nastupe – pravo malo čudo. Od igrača sa naših prostora valja spomenuti da je Dejan Ljubičić igrao od 59. minute za domaćina, dok je Nikola Soldo ovaj meč ispratio sa klupe. Miloš Veljković je za Bremen odigrao svih 90 minuta utakmice koju će Werderovi igraći htjeti što prije zaboraviti.

Bundesligaško ludilo

Nedjelja nam je ponudila nastavak bundesligaškog ludila pa smo u prvoj nedjeljnoj utakmici između Borussie Dortmund i Augsburga vidjeli opet 7 golova. Domaćini su bili bolji sa rezultatom 4:3. Za Augsburg su debitirali Dion Drena Beljo koji je igrao od početka i upisao asistenciju, dok je David Čolina u igru ušao u 76. minuti i u prvom dodiru zabio gol za poravnanje rezultata, u tom trenutku 3:3. Najbolji pojedinac u gostujućoj momčadi bio je Ermedin Demirović koji je postigao jedan gol, imao još nekoliko prilika, i općenito odigrao sjajan meč. Nažalost po njega i ekipu to nije bilo dovoljno da osvoje makar jedan bod. S druge strane, trener Edin Terzić je ubacivši svoja dva jokera s klupe, Bynoe-Gittensa i Reynu, koji su mu se odužili sjajnim golovima uspio zadržati sva 3 boda u Dortmundu.

A kolo smo zaključili još jednom sjajnom utakmicom u Gladbachu. Borussia je ugostila Bayer iz Leverkusena i držala ga pod pritiskom i dominirala cijeli meč. Ali kada pogledamo rezultat koji glasi 2:3 za goste, to se i ne čini baš tako. No, Xabi Alonso je, kako izgleda, uštimao za sada svoj tim jako dobro da “melje” na kontre. Tako je bilo i ovoga puta, uspjeli su tokom meča izvesti nekoliko kontri i polukontri iz kojih su i zabili 3 zgoditka i odnijeli puni plijen u Leverkusen.

Oglasi

Sljedeće kolo je na rasporedu već u utorak i srijedu i upravo smo ušli u engleski ritam utakmica “srijeda-subota”. U takvom rasporedu vjerujmo da će dobiti priliku i neki naši igrači koji su do sada bili u drugom planu svojih momčadi.