NJEMAČKA JE PRVAK SVIJETA

Objavljeno

on

Njemačka - Foto: FIFA via Getty Images

Njemačka U-17 nogometna reprezentacija ostvarila je povijesnu pobjedu postavši prvakom svijeta nakon pobjede od 4:3 u izvođenju jedanaesteraca protiv Francuske. Unatoč vodstvu od 2:0, momčad Christiana Wücka morala je proći kroz dramatičnu završnicu, no vratar Heide bio je ključni junak.

Trener Njemačke, Christian Wück, vjerovao je točno u početnu postavu koja je s 4:2 pobijedila Argentinu u izvođenju jedanaesteraca i plasirala se u finale.

Jean-Luc Vannuchi, trener Francuske, napravio je promjenu u sastavu nakon pobjede od 2:1 protiv Malija: Boubré je zamijenio Sanguija na klupi.

Njemačka reprezentacija dobro je krenula u utakmicu u Surakarti, kombinirajući brzo prema naprijed. Brzi gol Brunnera nije priznat zbog zaleđa (4.), a Moerstedt je također stavio nesigurnu francusku obranu na kušnju (9.).

Njemačka mnogo bolja u prvom dijelu

Francuski napadi često su bili zaustavljeni od strane pažljive njemačke obrane, Darvichov udarac s distance bio je kraj dobre prve četvrtine sata za momčad izbornika Wücka. Trebalo je do sredine prvog poluvremena da se Equipe Tricolore ofenzivno javi, ali nakon Bouabrèovog solo prodora, vratar Heide bio je na visini zadatka (22.).

Oglasi

Izvrsna kombinacija njemačkog tima rezultirala je VAR provjerom: nakon Brunnerove lukave asistencije i Darvichovog udarca, Yalcinkaya je pao u duelu sa Sadijem. Nakon višeminutnog pregleda, sudac Espen Eskas pokazao je na bijelu točku: Brunner je pristupio, ostao miran i sigurno realizirao – 1:0 (29.).

Francuski odgovor gotovo je izostao nakon zaostatka, njemački protupritisak funkcionirao je i zaustavio gotovo sve ofenzivne akcije suparnika. Moerstedt (37.) i Brunner (45.+4) još su jednom testirali Argneya, a s njemačkim vodstvom otišlo se na odmor.

Drugo poluvrijeme započelo je s ofenzivnijim Francuzima, ali su primili drugi gol nakon školskog kontranapada – Darvich je svladao Argneya iz oštrog kuta (51.)

Da 2:0 nije trebalo postati mirna prednost pobrinuo se Bouabré, koji je opravdao svoje mjesto u startnoj postavi brzim smanjenjem zaostatka (53.). Sada puno bolje kombinirajući, Francuzi su stavili Jeltscha i društvo u nevolje, a Heide je sačuvao svoju momčad od snažnog pritiska i Titijevog udarca za izjednačenje (55.).

Preživljavanje do jedanaesteraca i onda trijumf

Nakon toga, Vannuchi-ova ekipa ostala je na napadu, ali se stalno sudarala s čvrstom njemačkom obranom. Na ovu bi obranu uskoro palo još posla jer je Osawe dobio žuto-crveni karton (69.) nakon prekasne startne igre protiv Bouneba.

Oglasi

Odmor, već rijedak, postao je stranim pojmom za Njemačku. Utakmica se gotovo pretvorila u čistu obrambenu bitku, iako se Francuska, unatoč velikoj dominaciji, teško snalazila u stvaranju prilika. Netom prije kraja, ipak, stigao je izjednačujući pogodak nakon sjajnog dodavanja Gomisa, Amougou je neometan na drugom stupu poslao loptu u mrežu za 2:2 (85.).

Brunner i Moerstedt imali su u posljednjoj minuti priliku za ponovno vodstvo, prije nego što su ušli u desetominutnu sudačku nadoknadu, koju je njemačka momčad prošla bez većih problema – odluka je morala pasti u izvođenju jedanaesteraca.

U tom trenutku njemački tim je došao u zaostatak, ali je Heide ispravio pogrešku Da Silve Moreire koji je promašio prvi udarac i potom obranio drugi jedanaesterac. Konačnu odluku donio je Kabar, nakon što je Brunner propustio priliku za pobjedu, a tada radost u redovima njemačke U-17 reprezentacije i trenera Wücka nije imala granica.