Connect with us

Savjeti

Promjena dobavljača energije u Njemačkoj: Je li sada dobro vrijeme?

Objavljeno

on

Tržišne cijene električne energije i plina u Njemačkoj sada su niže nego što su bile dugo vremena, zbog čega neki potrošački savjetnici preporučuju kupcima da traže niže cijene.

Zašto cijene energije padaju?

Prošle godine su cijene energije u Njemačkoj porasle do rekordnih visina nakon ruske invazije na Ukrajinu. Ali sada, dijelom zahvaljujući blažoj zimi nego što se isprva strahovalo, tržišne cijene plina i električne energije padaju.

Za sada, međutim, većina potrošača još nije imala koristi od nižih cijena, budući da se i dalje opskrbljuju strujom i plinom koje su dobavljači kupovali po višim cijenama prošle godine.

To je osobito slučaj s takozvanim osnovnim opskrbljivačima (Grundversorger) – tvrtkama koje opskrbljuju većinu kupaca u regiji (kao što su Vattenfall ili GASAG) – jer oni obično kupuju električnu energiju i plin na dugoročnoj osnovi, u nekim slučajeva godinama unaprijed.

Prošle godine to je značilo da su osnovni opskrbljivači još uvijek mogli ponuditi niže cijene iz prošlosti, ali postupno su morali podići svoje tarife.

Oglasi

“Kao rezultat toga, sada moraju nešto nadoknaditi i visoke cijene nabave prenose na kupce”, objasnila je Christina Wallraf, energetski stručnjak u centru za savjetovanje potrošača u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji.

Tko nudi niske cijene?

Cijene plina i električne energije od takozvanih alternativnih opskrbljivača – energetskih tvrtki koje nisu osnovni opskrbljivači – sada padaju posvuda.

To je zato što takvi dobavljači imaju kratkoročnu strategiju nabave, što znači da mogu “prenijeti povoljne tržišne cijene brže nego što osnovni dobavljači kupuju na dulja razdoblja”, objasnio je Hans Weinreuter iz potrošačkog centra Rhineland-Pfalz.

Za nove kupce – kupce energije koji se pridruže novom dobavljaču – cijene su znatno niže nego što su bile prije nekoliko mjeseci.

Cijene u padu

Trenutna prosječna cijena kilovatsata plina za nove kupce trenutno je oko 14,3 centa, što je 64 posto manje od prosjeka početkom rujna prošle godine kada je dosegla vrhunac od oko 40 centi.

Oglasi

I cijene električne energije za nove kupce pale su za oko 24 posto od sredine listopada, kada je kilovatsat struje za nove kupce i dalje u prosjeku koštao 56 lipa, dok je trenutna cijena 42,7 lipa.

Kod osnovnih dobavljača cijene su se kretale u suprotnom smjeru. Od početka rujna osnovne cijene plina u prosjeku su porasle s 12,7 na 17,7 centi po kWh, dok je cijena osnovne opskrbe električnom energijom od sredine listopada poskupjela 27 posto – sa 36,8 na 46,6 centi po kWh.

Kada ima smisla mijenjati?

Brojni potrošački savjetnici preporučuju onima koji su trenutno zapeli u vrlo skupim tarifama da potraže alternative.

“Tu ima smisla pogled na moguće alternative”, kaže Hans Weinreuter iz Potrošačkog centra Rhineland-Pfalz.

Udo Sieverding, energetski stručnjak u centru za savjetovanje potrošača u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, rekao je za Berliner Taggespiegel: “Svatko tko sada želi promijeniti ima dobre šanse pronaći jeftiniju tarifu.”

Oglasi

Dodao je da ipak nema žurbe, te kazao kako smatra “niskim rizik od ponovnog rasta cijena u sljedećih nekoliko mjeseci”.

Analizirati prije donošenja odluke

Međutim, Julia Schröder, stručnjakinja za energetsko pravo u centru za savjetovanje potrošača Donje Saske, preporučila je da potrošači ne bi trebali olako donositi odluku o promjeni dobavljača, jer to obično znači vezanost za novog dobavljača na godinu ili dvije kada “nitko ne može predvidjeti ” kako će se cijene razvijati u sljedeća 24 mjeseca. Promjena bi se stoga isplatila samo ako bi rezultirala znatnim uštedama, savjetovala je.

Međutim, Ingbert Liebing, predsjednik Uprave Udruge komunalnih poduzeća (VKU), nedavno je kritizirao apele stručnjaka potrošačima da pređu s osnovnih dobavljača na diskonte s jeftinim tarifama.

“Moglo se predvidjeti da će sada ponovno vojnici sreće ući na energetsko tržište i misliti da mogu sklopiti brzi dogovor, nauštrb općinskih komunalnih poduzeća i osnovnih opskrbljivača”, rekao je o nižim tarifama koje trenutačno nude alternativni dobavljači.

Mogu li prijeći s osnovnog dobavljača na jeftinijeg?

Teoretski, prelazak s osnovnog na alternativnog dobavljača energije trebao bi biti jednostavan. Za razliku od onih u ugovorima s posebnim tarifama, kupci osnovnih opskrbljivača u pravilu imaju zakonsko pravo otkazati u bilo kojem trenutku uz dva tjedna unaprijed i potražiti drugog opskrbljivača.

Oglasi

Oni koji nisu kod osnovnog opskrbljivača neka pogledaju svoje dokumente i provjere koliko im još vrijedi trenutni ugovor o opskrbi plinom. Ako postoji dobavljač s povoljnijim uvjetima, možda bi se isplatilo raskinuti ugovor.

Nadolazeće “kočnice” cijena

Još jedna stvar koju treba imati na umu kada razmišljate hoćete li promijeniti opskrbljivača energijom jesu nadolazeće kočnice cijena plina i električne energije.

U slučaju električne energije, 80 posto potrošnje bit će ograničeno na 40 centi po kilovatsatu od ožujka, unatrag do siječnja. Isto vrijedi i za plin: od ožujka, unatrag do siječnja, kupci prirodnog plina dobit će državno zajamčenu cijenu od dvanaest centi po kilovatsatu za 80 posto prethodne godišnje potrošnje.

Unatoč cjenovnim kočnicama, još uvijek se može isplatiti promijeniti ako je ugovorena cijena energije s vašim trenutnim opskrbljivačem viša od 40 centi po kilovatsatu za električnu energiju i viša od dvanaest centi po kilovatsatu za plin.

To je uglavnom zato što su cjenovne kočnice za struju i plin trenutno ograničene na samo godinu dana.

Oglasi

“Ako se cjenovne kočnice ne produže, svaki potrošeni kilovatsat sljedeće će godine opet koštati redovnu ugovorenu cijenu. To je još jedan razlog zašto će potrošačima ove godine biti važno odabrati najjeftiniju moguću tarifu”, rekao je Thorsten Storck iz Verivoxa.

Cijene energije mogle bi se dugoročno udvostručiti u Njemačkoj, upozoravaju komunalna poduzeća.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook