Connect with us

Posao

RAZGOVOR ZA POSAO: Koja pitanja mogu očekivati?

Objavljeno

on

Intervju je obično posljednji korak u prijavi i pruža tvrtki i kandidatu mogućnost postavljanja pitanja i na temelju odgovora se odlučuje hoće li biti buduće suradnje. Ovaj članak daje savjete za optimalnu pripremu za tipična pitanja s razgovora, ali uzima u obzir i vrijednost vlastitih upita.

Kako započinje svaki intervju ?

Intervju je uglavnom prilično jednostavan. Razgovor obično započinje kratkim pitanjima o prethodnoj karijeri. Trebali biste biti svjesni da je vaš zahtjev za posao već pažljivo proučen, stoga se recruiter bavi isključivo točkama koje su mu posebno zanimljive. To mogu biti točke koje su ga se dojmile i ostavljaju dojam da se dobro uklapate u strukturu tvrtke.

Iskoristite ovu priliku i odvojite malo vremena kako biste odgovorili na ova pitanja i zablistajte svojim znanjem. Intervju se ne prati štopericom, stoga nemojte biti pod stresom i odvojite vrijeme za ove odgovore.

Međutim, očekujte i neugodna pitanja o svojoj karijeri, jer tvrtka unaprijed želi isključiti moguće probleme u suradnji. Pokušajte se unaprijed pripremiti za takva pitanja kako intervju nikada ne bi doveo do situacije u kojoj morate dugo razmišljati ili izgledati nesigurno. Na taj način možete pokazati samopouzdanje i automatski se pokazati kvalificiranijima za posao.

Trebam li iznositi samo dobre vlastite osobine?

Imajte na umu da vas tvrtka želi upoznati u vašem najboljem ali i najgorem svjetlu. Pripremite se za pitanja koja su vezana za vrline i mane!

Oglasi

Iako intervju služi prvenstveno kao sredstvo predstavljanja, on ima i “prodajni” karakter jer vi se želite poslodavcu predstaviti kao najkvalificiraniji proizvod. “Slabosti? Kakve slabosti?“ Mnogi kandidati isprobavaju poznatu metodu koja već dugo ne impresionira poslodavce. Svatko ima slabosti, tko to ne želi priznati, uvijek ostavi loš dojam. Kao i uvijek, odvojite vrijeme kako biste predstavili svoje kvalitete bez da izgledate arogantno ili dosadno. Odgovaranje na pitanja o vašim manama ne bi trebalo trajati toliko dugo, jer bi ih, naravno, vaše kvalitete očito trebale nadmašiti. Uvijek je dobra ideja naznačiti slabosti ili mane koje bi mogle odgovarati tvrtki i u najboljem slučaju vas predstaviti kao odgovarajućeg zaposlenika. Može li to uspjeti? Primjerice, pozovite se na svoj perfekcionizam ili samokritični pristup radu, jer time signalizirate svom kolegi da radite ispravno i da uvijek želite postići najbolji rezultat. Samoproglašena slabost na taj način ubrzo postaje snaga.

Međutim, uvijek biste trebali biti sigurni da ste pravilno procijenili svoje performanse. Od laganja nema koristi! Ako ste neke kvalitete ocijenili previsokima, to će brzo isplivati van. Sve dok svoje slabosti prikazujete kao šarmantne ili bezazlene, na sigurnom ste.

Zašto ste se upravo prijavili za ovo radno mjesto?

U najboljem slučaju, odgovore ste već dali na intervjuu objašnjavajući svoju karijeru i svoje vrline ili ste ih dali u svojoj pisanoj prijavi. Međutim, budući da se ovo pitanje često postavlja dodatno, trebali ste unaprijed pažljivo proučiti zahtjeve u oglasu za posao. S kojom od svojih vrlina i karakteristika možete posebno dobro ispuniti spomenuta područja rada? Kakvo iskustvo (možda s drugih poslova) možete donijeti u novu tvrtku?

U ovom trenutku intervjua morate jasno staviti do znanja da ta pozicija savršeno odgovara vašem porijeklu i da bi bio sljedeći logičan korak u vašoj karijeri. Pokažite entuzijazam za profesionalno područje i tvrtku. U svakom slučaju, unaprijed steknite dodatno znanje o tvrtki i njenoj filozofiji.

Gdje se vidite za pet godina? U ovoj tvrtki!

To je dobro poznato pitanje s kojim biste željeli testirati tvrtku jer postoje neki odgovori koji nisu baš poželjni. I ovdje je važno pronaći sredinu, jer postoje dvije krajnosti koje biste trebali izbjegavati: s jedne strane, bilo bi pogrešno predstavljati konkretan i razrađen plan za budućnost kao jedini zamisliv, jer odaje dojam kako ste nefleksibilni. Međutim, ne biste se trebali činiti previše bezvoljnima ako koristite stav „Ja uzimam, kako god da bude ”. Naglasite da vam je određeni put u karijeri prilika, ali nikako nije zacementirano. Bodove možete osvojiti i pokazujući da možete zamisliti budućnost ove tvrtke ili da ju ne namjeravate koristiti samo kao odskočnu dasku za svoju karijeru.

Oglasi

Kakva su vaša očekivanja o plaći?

Prije ili kasnije, kandidati će tijekom razgovora biti upitani o očekivanjima plaće. Stoga se informirajte o uobičajenim plaćama koje se isplaćuju u struci, odgovarajućoj industriji i s vašim kvalifikacijama. Odgovor je ključan za ovo pitanje, jer se također odnosi na vaše vlastite ideje i očekivanja. Osim toga, ako ste dobro informirani, pokazujete realnu prosudbu. Jednostavno upotrijebite dostupne referentne vrijednosti, poput izvješća o plaćama koje možete pronaći vrlo lako na internetu.

Imate li pitanja za nas?

Ovo vam pitanje uvijek signalizira da je intervju, a time i posljednji korak prijave, došao do kraja. Ovo je vrijeme kada mnogi kandidati odahnu i mentalno se opuste. Mora se reći da je ovo najviše podcijenjeno pitanje. Jer, iako potencijalni poslodavac ovo pitanje postavlja samo zbog vas, on vam daje posljednju priliku da ga uvjerite u sebe, jer pitanja s vaše strane signaliziraju interes za tvrtku i moguću suradnju. I dalje bi trebali biti oni pravi! Ne izvlačite ništa tek toliko samo da pitate, jer će druga osoba to odmah primijetiti. Naravno, mogu se postaviti pitanja o plaći, pauzama, bonusima ili danima odmora, jer morate jednako dobro saznati jesu li tvrtka i taj posao pravi za vas, ali oni ne bi trebali biti u središtu pozornosti. Raspitivanje o mogućnostima za napredovanje signalizira, suprotno prethodnom, interes za profesionalnu karijeru, a time i motivaciju. Oba su upita legitimna, ali treba se usredotočiti na to da se i dalje predstavljamo kao atraktivna radna snaga.

Kad intervju završi, istovremeno se obavlja i posljednji korak prijave. Ako se gornji savjeti uspješno slijede, ništa ne bi trebalo poći po zlu i odgovorit ćete ispravno na sva moguća pitanja.

Ovdje smo ponovno saželi sve savjete:

  1. Pripremite se za neugodna pitanja na koja biste mogli naići u intervjuu.
  2. Predstavite svoje vrline bez obzira na vrijeme.
  3. Navedite svoje slabosti, ali predstavite ih na takav način da se ionako dobro uklapaju.
  4. Iskoristite priliku za postavljanje pitanja. Poslije ćete znati više, a ispitivač je zadovoljan zato što vas zanima.

Želimo vam puno sreće u svim budućim intervjuima!

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook