SP Katar: Vatromet pogodaka i preokreta za remi Kameruna i Srbije

Objavljeno

on

Katar SP

U susretu 2. kola skupine G na Svjetskom nogometnom prvenstvu Kamerun i Srbija su na stadionu Al Janoub igrali 3-3 (1-2).

Poveo je Kamerun golom Jean-Charlesa Castelletta (29), no Srbija je preokrenula s dva gola u sudačkoj nadoknadi koje su postigli Strahinja Pavlović (45+1) i Sergej Milinković-Savić (45+3). U nastavku je Aleksandar Mitrović (53) povisio na 3-1 samo da bi Vincent Aboubakar (63) i Eric Maxim Choupo-Moting (66) s dva gola u tri minute postavili konačnih 3-3.

Dvoboj dvije reprezentacije koje su porazom krenule u natjecanje te im je ovo bila ključna utakmica za ostanak u borbi za plasman u osminu finala ponudio je otvoren nogomet i šest pogodaka.

Početkom susreta Srbija je imala dvije prilike za vodstvo preko svog najboljeg strijelca Aleksandra Mitrovića. Do prve je stigla u 11. minuti nakon lijepe kombinacije na desnom krilu u kojoj su sudjelovali Kostić, Mitrović, Tadić i ponovno Mitrović, ali udarac srpskog vođe navale iskosa zaustavila je vratnica. U 17. minuti, pak, Kamerunci su sami “zakuhali” situaciju pred svojim golom s dvije vrlo loše reakcije, pa je lopta pala pred noge Mitrovića koji je pucao sa 10-ak metara, ali tik pored desne vratnice.

Za te promašaje Srbija je kažnjena u 29. minuti. Kamerun je imao udarac iz kuta, N’Koulou je s prve vratnice prebacio loptu na drugu gdje je zaboravljen ostao Castelletto i mirno iz neposredne blizine zatresao mrežu.

Oglasi

Kamerun je u 43. minuti mogao i do povećanja vodstva kada je neopreznom Pavloviću loptu oteo Kunde, zatim pucao s ruba kaznenog prostora, njegov prvi pokušaj obranio je Vanja Milinković-Savić, dok je drugi pokušaj kamerunskog bočnog igrača bio neprecizan.

I za taj je promašaj kazna bila ekspresna. Pavlović se tri minute kasnije iz mogućeg tragičara pretvorio u junaka jer je odličnim udarcem glavom poravnao na 1-1 nakon ubačaja Tadića iz slobodnog udarca.

Srbija je kompletirala preokret samo dvije minute potom kada je Zambo-Anguissa neoprezno izgubio loptu na 20-ak metara od svog gola, uslijedila je trokut kombinacija srpskih napadača koju je preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora okrunio Sergej Milinković-Savić.

Kada je početkom drugog dijela Srbija povela sa 3-1 nakon još jedne lijepe kombinacije kompletnog napadačkog reda, činilo se kako se Kamerun “raspao”. Tadić je osvojio loptu na sredini terena, uposlio Mitrovića, ovaj Kostića koji je proslijedio do Milinković-Savića, a ovaj do Živkovića koji je uočio samog Mitrovića u srcu kaznenog prostora, a najbolji srpski strijelac je iz svoje treće prilike na utakmici napokon poentirao.

No, uslijedila je po jedna važna izmjena u svakoj reprezentaciji. I dok je kamerunski izbornik Rigobert Song planski ubacio svog najboljeg strijelca Aboubakara, srpski izbornik Dragan Stojković bio je zbog ozljede prisiljen zamijeniti stopera Pavlovića.

Oglasi

Rezultat tih izmjena bio je vidljiv u 63., odnosno 66. minuti kada je Kamerun u samo tri minute postigao dva gola i vratio se u utakmicu. U oba slučaja u ključnoj je ulozi bio Aboubakar koji je za nekoliko centimetara izbjegao zaleđe koje je pokušala namjestiti nekoordinirana srpska obrana.

Fai je u 63. minuti poslao dugu loptu za Aboubakara koji je izbio sam pred srpskog vratara i zatim ga efektnim lobom matirao. Linijski je sudac potom podigao zastavicu, no pregledom snimke utvrđeno je kako Aboubakar nije bio u zaleđu.

Niti tri minute kasnije opet je Aboubakar izbjegao zaleđe, ovoga je puta otišao previše desno, ali njegovu je akciju pratio Choupo-Moting kojega je Aboubakar pravovremeno uposlio, pa napadaču Bayerna nije bilo teško iz blizine zatresti mrežu za 3-3.

Iako je do kraja utakmice ostalo pola sata, a remi nije bio poželjan rezultat kako za jedne tako i za druge, rezultat se više nije mijenjao, a niti izglednih prilika više nije bilo previše. Najbliži golo u tom razdoblju ponovno je bio Mitrović koji je u 89. minuti pucao sa 14 metara, no nije bio precizan.

I za Kamerun i za Srbiju ovo je prvi bod na SP, pa su ostali na trećem i četvrtom mjestu ljestvice. Na čelu su Brazil i Švicarska sa po tri boda, a još će i igrati međusobno od 17 sati.

Oglasi

KAMERUN – SRBIJA 3-3 (1-2)

Stadion Al Janoub

SUDAC: Mohamed (UAE)

STRIJELCI: 1-0 Castelletto (29), 1-1 Pavlović (45+1), 1-2 S. Milinković-Savić (45+3), 1-3 A. Mitrović (53), 2-3 Aboubakar (63), 3-3 Choupo-Moting (66)

KAMERUN: Epassy – Fai, Castelletto, N’Koulou, Tolo – Hongla (Aboubakar, 55); Zambo-Anguissa (Oum Gouet, 81), Kunde (Ondoua, 67) – Mbeumo (N’Koudou, 81), Toko-Ekambi (Bassogog, 67); Choupo-Moting

Oglasi

SRBIJA: V. Milinković-Savić – Milenković, Veljković (Babić, 78), Pavlović (S. Mitrović, 56) – Živković (Radonjić, 78), Maksimović, Lukić, Kostić (Đuričić, 90+2) – Tadić, S. Milinković-Savić (Grujić, 78); A. Mitrović