Edeka proziva proizvođače: Tko stvarno diže cijene hrane?

Katarina Vladogorec avatar
Ilustracija objekta Edeka u Njemackoj

Njemački trgovački lanac Edeka otvoreno je prozvao proizvođače zbog enormnog rasta cijena brendiranih proizvoda. Markus Mosa, izvršni direktor Edeke, u intervjuu za Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung izjavio je da su proizvođači iskoristili inflaciju kako bi neopravdano podigli cijene, što sada direktno pogađa potrošače. Prema njemu, cijene robnih marki trgovaca ostale su znatno niže u usporedbi s brendiranim proizvodima, što dodatno utječe na kupovne navike potrošača.

Snižene cijene samo prividno pomažu kupcima

Mosa je naglasio da su proizvođači sada prisiljeni na promotivne akcije jer se njihovi proizvodi po visokim redovnim cijenama više ne prodaju dobro. Edeka tvrdi da kroz promotivne popuste godišnje potrošačima štedi tri milijarde eura, no pitanje je koliko su te akcije zaista dugoročno održive.

Hrvatska prati isti obrazac

Iako se ova debata vodi u Njemačkoj, situacija u Hrvatskoj ne izgleda nimalo bolje. Trgovci i distributeri u Hrvatskoj suočavaju se s istim izazovima – proizvođači dižu cijene, a potrošači su prisiljeni okretati se jeftinijim alternativama. U posljednje dvije godine, cijene hrane u Hrvatskoj su porasle za preko 25%, a kupci sve češće biraju proizvode trgovačkih marki umjesto skupih brendova.

Inflacija i optužbe na račun trgovaca

Statistički podaci pokazuju da su cijene hrane u Njemačkoj između 2020. i 2023. skočile za više od 30%, dok su u Hrvatskoj troškovi prehrane u sličnom razdoblju također rasli ubrzanim tempom. Organizacija Foodwatch prozvala je njemačke trgovce da održavaju visoke cijene unatoč padu troškova sirovina i energije, a slične optužbe sve češće se mogu čuti i u Hrvatskoj.

Cijene maslaca kao pokazatelj trenda

Zanimljivo je da je jedan od prvih proizvoda na kojem se osjetio pad cijena upravo maslac. Njemački trgovački lanci nedavno su snizili cijene svojih trgovačkih marki maslaca za 8,5%, dok je u Hrvatskoj sličan pad cijene zabilježen tek nakon što su potrošači počeli sve češće kupovati alternative. Ova situacija jasno pokazuje kako trgovci i proizvođači prilagođavaju cijene tek kad potrošači okrenu leđa skupim proizvodima.

Što očekivati u budućnosti?

Ako se trend nastavi, možemo očekivati daljnju borbu između trgovaca i proizvođača, pri čemu će cijene brendiranih proizvoda morati postati konkurentnije. U suprotnom, trgovačke marke će preuzeti tržište, što već sada postaje očito i u Njemačkoj i u Hrvatskoj. Potrošači, čini se, napokon diktiraju pravila igre.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI