Njemačka 8. svibnja 2025. obilježava točno 80 godina od završetka Drugog svjetskog rata u Europi, dana koji se širom kontinenta slavi kao Dan pobjede. Ove godine, po prvi put, 8. svibnja proglašen je državnim praznikom u Berlinu. Odluka o neradnom danu donesena je kako bi se građanima omogućilo da se prisjete povijesti i reflektiraju o vrijednostima koje danas čine temelj moderne demokratske Europe.
Komemoracije diljem Njemačke uključuju polaganje vijenaca na spomenike žrtvama rata, izložbe, performanse, javne rasprave i škole koje organiziraju satove povijesti posvećene ovoj obljetnici. Središnja ceremonija održana je u Bundestagu, uz prisustvo predsjednika i kancelara Friedricha Merza, koji je u svom govoru naglasio kako “moralna snaga Njemačke leži u njenom odnosu prema vlastitoj prošlosti”.
Značaj Dana pobjede u Njemačkoj
Za razliku od mnogih drugih zemalja, Njemačka je desetljećima oprezno pristupala obilježavanju 8. svibnja, svjesna svoje uloge agresora u Drugom svjetskom ratu. Tek posljednjih godina raste svijest da je kraj rata značio i kraj nacističke diktature te početak ponovne izgradnje demokratske Njemačke. Upravo zato je proglašenje ovog datuma državnim praznikom povijesni iskorak.
Obilježavanje 2025. godine posebno je simbolično jer se poklapa s osam desetljeća od njemačke kapitulacije. Berlin je u fokusu, ali se događanja održavaju diljem zemlje – od Hamburga i Münchena, do Dresdena i Frankfurta.
Politička poruka u pozadini
Ovogodišnji Dan pobjede ima i snažan politički kontekst. Europa se ponovno suočava s ratom na tlu Ukrajine, a mnogi govornici tijekom komemoracija podsjetili su na važnost odlučnosti u obrani slobode, demokracije i međunarodnog prava. U svojim govorima, njemački dužnosnici istaknuli su kako se lekcije iz povijesti ne smiju zaboraviti – osobito u vremenu kada se temeljne europske vrijednosti ponovno dovode u pitanje.
Odsutnost Rusije i Bjelorusije
Za razliku od prethodnih godina, ove 2025. godine Njemačka nije pozvala predstavnike Rusije i Bjelorusije na službene komemoracije. Odluka je donesena u kontekstu rata u Ukrajini i zabrinutosti da bi njihovo prisustvo bilo iskorišteno za političku propagandu. Takav potez izazvao je rasprave, ali je uglavnom naišao na podršku domaće javnosti.
U međuvremenu, Rusija tradicionalno obilježava Dan pobjede 9. svibnja, s velikom vojnom paradom u Moskvi. Ove godine naglasak u ruskom narativu bio je na “kontinuitetu borbe protiv fašizma”, što Zapad tumači kao pokušaj opravdanja trenutnih geopolitičkih poteza.
Dan sjećanja i upozorenja
Dan pobjede u Njemačkoj više nije samo dan povijesnog prisjećanja – postao je i dan jasne poruke: demokracija i mir nisu dani zauvijek. S obzirom na globalne napetosti, porast autoritarizma i rastuće izazove sigurnosti, 8. svibnja sve više poprima aktualno značenje.
Škole, institucije i mediji posvetili su ovaj tjedan edukaciji, dokumentarnim emisijama i reportažama koje mladim generacijama približavaju kontekst Drugog svjetskog rata. Cilj je osigurati da kolektivna svijest o zločinima i posljedicama rata nikada ne izblijedi.
Njemačka i europski identitet
Obilježavanje Dana pobjede danas ujedno je i podsjetnik na početke europske integracije. Iz pepela rata nastala je Europska unija, projekt mira i suradnje koji je Njemačka podržavala i gradila kao svoju političku okosnicu. Zato se 8. svibnja sve više promatra i kao dan europskog identiteta.
U tom kontekstu, u Berlinu su istaknute i zastave Europske unije, a mnogi govornici povezali su kraj rata s rođenjem novog europskog poretka temeljenog na solidarnosti i zajedničkim interesima.