U Njemačkoj je donesena presuda koja može imati velik utjecaj na milijune podstanara. Savezni sud (BGH) odlučio je da najmodavci smiju trošak ugradnje novog sustava grijanja prebaciti na stanare čak i bez njihove suglasnosti. Riječ je o situacijama kada vlasnici nekretnina moderniziraju objekte, primjerice prelaskom s plinskog grijanja na toplinsku pumpu.
O čemu je sud odlučivao?
Presuda se temelji na konkretnom slučaju iz Donje Saske, gdje je najmodavac zamijenio dotrajali plinski sustav grijanjem na toplinsku pumpu. Iako podstanarka nije pristala na izmjene, najmodavac joj je dodatni trošak jednostavno obračunao kroz režije.
Sud je odlučio da takva praksa nije nezakonita. Prema njihovom tumačenju, riječ je o mjeri modernizacije koja doprinosi energetskoj učinkovitosti, a zakon u Njemačkoj dopušta da se takvi troškovi djelomično prenesu na podstanare.
Nije obveza, ali je dopušteno
Ključno u ovoj presudi je to što najmodavci nisu obavezni prenijeti trošak, ali imaju zakonsko pravo to učiniti. Time se otvara prostor da sve više stanodavaca modernizira sustave grijanja – znajući da će barem dio troškova moći pokriti kroz povećanje režija.
To ne znači automatski povećanje najamnine, ali režijski troškovi mogu porasti, a stanari nemaju zakonski mehanizam da to unaprijed spriječe.
Pravna osnova za prijenos troška
Prema građanskom zakonu, ulaganja u svrhu poboljšanja energetske učinkovitosti smatraju se modernizacijom. BGH je potvrdio da to uključuje i zamjenu grijanja, čak i ako novi sustav nije jeftiniji za svakodnevno korištenje.
Sud je u obrazloženju naveo da je cilj takvih mjera dugoročno smanjenje emisija CO₂ i povećanje energetske učinkovitosti, a ne nužno niži trošak za krajnjeg korisnika.
Što ovo znači za stanare?
Podstanari u Njemačkoj trebaju biti svjesni da:
- najmodavac smije jednostrano odlučiti o zamjeni grijanja,
- suglasnost stanara nije potrebna,
- dodatni trošak može biti prikazan kroz režije.
Mogućnosti da se ovakav trošak ospori su ograničene. Stanari eventualno mogu pokušati pravno osporiti razmjernost troška, ali praksa pokazuje da su takvi postupci rijetko uspješni.
Reakcije iz udruga
Udruga najmoprimaca (Deutscher Mieterbund) izrazila je zabrinutost ovom presudom, upozoravajući da će mnogi najmodavci iskoristiti priliku za skupe zahvate koje će potom prebaciti na stanare. Posebno u kontekstu sve češćih zakonskih zahtjeva za prelazak na ekološki prihvatljivije sustave grijanja.
Dugoročne posljedice
Ova presuda mogla bi potaknuti val investicija u modernizaciju stanova, što u teoriji doprinosi ciljevima klimatske politike. No u praksi, cijenu tog procesa platit će upravo podstanari. U vremenu kada režijski troškovi i bez toga rastu, ovo je još jedan dodatni financijski pritisak za kućanstva s ograničenim budžetom.