Ozzy Osbourne, ikona svjetske rock scene i neponovljivi frontmen legendarne britanske grupe Black Sabbath, preminuo je u 76. godini života. Tužnu vijest objavila je njegova obitelj u kratkom priopćenju koje je prenio BBC.
„S više tuge nego što riječi mogu prenijeti, moramo objaviti da je naš voljeni Ozzy Osbourne preminuo jutros. Bio je sa svojom obitelji i okružen ljubavlju. Molimo sve da poštuju našu obiteljsku privatnost u ovim trenucima“, navodi se u izjavi.
Odlazak čovjeka koji je promijenio glazbenu povijest
Rođen kao John Michael Osbourne 1949. godine u Birminghamu, Ozzy je glazbenu karijeru započeo krajem 60-ih, a već početkom 70-ih s Black Sabbathom postavio temelje heavy metala. Pjesme poput Paranoid, War Pigs i Iron Man oblikovale su cijeli žanr, a Ozzyjev jedinstveni vokal i karizma na sceni učinili su ga simbolom jedne glazbene ere.
Njegova solo karijera također je ostavila dubok trag, s albumima poput Blizzard of Ozz i hitovima Crazy Train i Mr. Crowley. Njegov utjecaj nadilazio je glazbu – bio je ikona stila, simbol buntovništva i neiscrpni izvor inspiracije brojnim generacijama glazbenika.
Borba s bolešću
Godine 2019. Osbourneu je dijagnosticirana Parkinsonova bolest, što je bio snažan udarac za glazbenika, ali i njegove brojne obožavatelje diljem svijeta. Ipak, unatoč sve većim zdravstvenim problemima, Ozzy je ostao aktivan koliko mu je zdravlje dopuštalo. Nastavio je snimati glazbu, a 2022. godine je čak nastupio na završnici Commonwealth igara u Birminghamu, iako se tada već rijetko pojavljivao u javnosti.
Prije svega dva tjedna, Ozzy je održao svoj posljednji nastup – simbolično, s Black Sabbathom u rodnom Birminghamu. Bio je to emotivan oproštaj čovjeka koji se s publikom dijelio bez zadrške, kroz bol, uspone i padove, pa i osobne demone.
Ostavština koju nitko neće nadmašiti
Ozzy Osbourne nije bio samo pjevač – bio je institucija. Njegov život, prepun kontroverzi, skandala, ali i briljantne glazbe, prikazivao je nesavršenu, ali duboko ljudsku stranu zvijezde. Njegov reality show The Osbournes otvorio je vrata nove ere televizijskog formata, a Ozzy je postao gotovo pa svakodnevna prisutnost i izvan glazbene scene.
Njegova supruga Sharon i njihova djeca Kelly i Jack Osbourne redovito su ga pratili kroz sve izazove, a obitelj je i sada zamolila za poštivanje privatnosti dok oplakuje gubitak voljenog supruga i oca.
Ozzyjeva smrt označava kraj jedne epohe u glazbi. Njegova glazba, naslijeđe i utjecaj nastavit će živjeti kroz ploče, sjećanja i mlade glazbenike koji će i dalje učiti od jednog od najvećih.
Ozzy Osbourne bio je legendarni glazbenik, osnivač i pjevač tvoraca heavy metala Black Sabbatha iz 70-ih godina prošlog stoljeća, koji je rano u karijeri dospio na zao glas zbog čestog mahnitog i bizarnog ponašanja izazvanog drogom i alkoholom, ali se u sredovječnoj dobi preporodio u simpatičnu zvijezdu reality televizije.
Osbourne, kojeg su obožavatelji poznavali kao “Princa tame” i “Kuma heavy metala”, umro je danas u dobi od 76. godina, objavio je BBC, citirajući priopćenje njegove obitelji.
Započeo je karijeru hitovima Black Sabbatha poput “Paranoid”, “War Pigs” i “Sabbath Bloody Sabbath”. Na temelju njih, ali i niza solo albuma nakon razlaza s bendom, prodao je preko 100 milijuna ploča u svijetu.
Kombinirao je žestoke rifove i mračne teme, od depresije i rata do apokalipse. Kao izvođač, Osbourne je gađao publiku sirovim mesom, a 1982. jedan mu je obožavatelj na pozornicu bacio šišmiša.
Ozzy je uporno tvrdio da je mislio da se radi o gumenoj igrački sve dok ga nije zagrizao, shvatio svoju pogrešku i brzo otišao u bolnicu kako bi se cijepio protiv bjesnoće. Kasnije je prodavao igračke šišmiša kojima se može otkinuti glava.
Osbourne je bio redovita meta konzervativnih i religijskih skupina zabrinutih zbog negativnih učinaka rock glazbe na mlade ljude. Uvijek je priznavao ekscese u vlastitom životu i tekstovima, no ismijavao je tvrdnje o tome da ozbiljno štuje vraga.
“Učinio sam neke loše stvari u svoje vrijeme. No, ja nisam vrag. Ja sam samo John Osbourne: dijete radničke klase iz Astona, koje je ostavilo svoj posao u tvornici i otišlo tražiti dobru zabavu”, rekao je u svojoj biografiji iz 2010.
John Michael Osbourne bio je četvrto od šestero djece i odrastao je u četvrti Aston u gradu Birminghamu u srednjoj Engleskoj. Imao je poteškoća zbog disleksije, napustio je školu s 15 godina, radio niz poslova, a u jednom trenutku je služio i kraću zatvorsku kaznu zbog provale.
A tada je došao Black Sabbath.
Kad mu je dodijala tlaka redovnog posla, među ostalim i u klaonici, Ozzy je u trgovini gramofonskih ploča ostavio oglas da traži bend. To je s vremenom dovelo do toga da je sa svojim školskim kolegom i gitaristom Tony Iommijem, basistom i tekstopiscem Geezerom Butlerom i bubnjarom Bill Wardom osnovao bend.
“Kada sam odrastao, da ste me stavili uza zid s drugom djecom iz moje ulice i pitali me tko će od nas doživjeti 60 godina, imati petero djece i četvero unučadi s kućama u Buckinghamshireu i Kaliforniji, ne bih se kladio na sebe, nema šanse”.
Bio je uhićen i zbog uriniranja po spomeniku Alamo, posvećenom Teksaškom ratu za nezavisnost. Izbacili su ga iz koncentracijskog logora Dachau jer je ondje bio pijan i neprimjereno se ponašao, a uperio je i pištolj prema bubnjaru iz Black Sabbatha kada je bio na lošem ‘tripu’ LSD-a.
Sve to je doprinijelo njegovoj legendi, ali u stvarnosti većina njegovog ponašanja nije bila ni privlačna ni glamurozna.
Nakon što je napustio Black Sabbath 1979. zbog sve većih napetosti s drugim članovima, Osbourne je imao dugotrajnu solo karijeru tijekom koje je objavio više od deset albuma, piše BBC. Njegov debitantski solo singl “Crazy Train” vjerojatno je jedna od njegovih najpoznatijih pjesama.
Preporođeni Ozzy stekao je legije novih fanova nakon što je postao zvijezda američke televizijske serije “The Osbournes”.
Kamere su slijedile rock legendu po njegovoj ogromnoj kući kako govori teškim birmingemskim naglaskom i začuđeno promatra ludorije svoje šašave obitelji, što je format koji im je svima osigurao mnoštvo novih obožavatelja.
Ozzy je 2003. slomio vrat nakon što je pao s quada, a iste godine mu je dijagnosticirana Parkinsonova bolest. Pri padu 2019. ozlijedio je i kralježnicu.
Prije svega dva tjedna, izveo je oproštajni nastup s Black Sabbathom u svom rodnom gradu Birminghamu.
Jedan od najluđih frontmena glazbe, Osbourne je nastupio sjedeći na crnom prijestolju, ponekad se činilo kao da plače pred oduševljenom publikom koja je upijala hitove Sabbatha.
“Nemate pojma kako se osjećam. Hvala vam od srca”, rekao je tada Osbourne.
Osbourneova obitelj uključuje njegovu suprugu i menadžericu Sharon, petero djece, uključujući dobro poznate Jacka, Kelly i Aimee te nekoliko unučadi.
Britanska ministrica pravosuđa Shabana Mahmood, članica parlamenta iz Birminghama, napisala je na X-u da ju je “uništila” vijest od Ozzyjevoj smrti.
“Jedan od najvećih darova koje je moj grad dao svijetu“, napisala je Mahmood.
Rock velikanu već u prvim minutama od objave da je umro počast su odali Elton John, Metallica i grupa UB40, također iz Briminghama.