U Berlinu su započeli školski praznici, a s njima i upozorenja organizacija za ljudska prava. Sve je više slučajeva u kojima djevojčice iz migrantskih obitelji odlaze na odmor u domovinu i tamo bivaju prisiljene na brak. Aktivisti i gradske vlasti upozoravaju na ovu opasnu praksu, koja se ponavlja svake godine.
Praznici donose rizik za djevojčice
Seyran Ates, poznata odvjetnica i aktivistica, za javni servis RBB upozorava da se mnoge djevojke boje prijaviti vlastite roditelje. Iako je prisilni brak u Njemačkoj kazneno djelo, strah i sram često ih sprječavaju u traženju pomoći.
“Posebno u patrijarhalnim obiteljima, često muslimanskim, praznici u zemlji porijekla iskorištavaju se za prisilne brakove”, kaže Ates. Djevojke koje su pogođene tim prijetnjama moraju znati da postoje programi i službe koje im mogu pomoći. Informiranje i prevencija ključ su zaštite.
Neukoelln reagira: dežurne linije i poziv građanima
U četvrti Neukoelln, gdje živi mnogo ljudi arapskog porijekla, gradske vlasti poduzele su mjere. Pokrenute su dežurne telefonske linije kojima se djevojčice i mlade žene mogu javiti ako osjećaju prijetnju. Gradonačelnik Martin Hikel (SPD) poručio je:
„Prisilni i maloljetnički brakovi su nešto što u Neukoellnu nećemo tolerirati.“
Pozvao je građane da reagiraju ako primijete sumnjive situacije u svojoj okolini. Aktivno uključivanje zajednice ključno je za sprečavanje ovakvih slučajeva.
Organizacija Terre des Femmes također upozorava na problem. Kažu da se prisilni brakovi događaju i u Njemačkoj, a posebno pogađaju maloljetnice. Prema njihovim podacima, samo u Berlinu godišnje se zabilježi najmanje 500 takvih slučajeva.
„Djevojčice se otimaju i udaju protiv svoje volje. To vodi životima punim patnje“, navodi se u njihovom priopćenju.
Problem je ozbiljan. Rješenja postoje, ali zahtijevaju brzu reakciju i jasnu političku volju. Berlin svojim primjerom pokušava pokazati da šutnja nije opcija.