Cijena kugle sladoleda u Münchenu u 2025. dosegnula je novi vrhunac . Sada se kreće između 2,00 i 2,70 eura. Prosjek za cijelu regiju Gornje Bavarske iznosi 2,15 eura, ali unutar grada cijene ovise o lokaciji, popularnosti i filozofiji pojedine slastičarne.
Ballabeni u Türkenstraße naplaćuje kuglu 2,60 eura, a voditelj Jonas Bissinger ističe da time nisu najskuplji. Jessas u Glockenbachviertelu ide još više: 2,70 eura. Time te lokacije čine vrh cjenovnog spektra.
Gdje se još može pojesti sladoled po starim cijenama
Café Münchner Freiheit, poznato po seriji Monaco Franze, još uvijek nudi kuglu za 2,00 eura. Isto vrijedi za Sarcletti na Rotkreuzplatzu te Eiscafé Italia u Dreimühlenviertelu. U Italiji nude i manju kuglu za 1,50 eura za djecu, što je rijetkost u današnje vrijeme.
U ovim lokacijama cijena još uvijek odgovara količini i kvaliteti, a recepture se nisu mijenjale desetljećima. Fokus je na klasičnim okusima, a trendovi ih ne zanimaju.
Veganske opcije, radionice i stabilna kvaliteta
Ballabeni ne naplaćuje dodatno za posebne okuse, čašice ili kornete. Svi okusi – uključujući veganske – koštaju jednako. Nude i radionice za izradu sladoleda, što im je dodatna prednost u očima mlađe publike. Sve se proizvodi na licu mjesta.
Gdje je granica – i je li Njemačka još “povoljna”?
U Karamela Gelato kugla stoji 2,50 eura, u Gelateria al Teatro 2,20 eura, a u Eiskindu 2,30 eura. Sve više slastičarni izjednačava cijenu kugle s espressom.
Uniteis, udruga proizvođača sladoleda, pojašnjava da više cijene nisu hir – radi se o poskupljenju sirovina, energenata i osoblja. Oni koji nisu podigli cijene – zatvorili su se.
U Italiji, Francuskoj i Španjolskoj cijena kugle ide i do 4,50 eura. Njemačka je još ispod tog prosjeka, ali München se sve više približava. Na BMW Open turniru u travnju, sladoled na štapiću prodavan je za 5 eura – daleko iznad razine u redovnim slastičarnama.