Val građanskog neposluha zahvatio je Srbiju nakon masovnog studentskog prosvjeda održanog u subotu u Beogradu, uz zahtjev za raspisivanje prijevremenih izbora. U ponedjeljak su širom zemlje uslijedile blokade prometnica i raskrižja, u kojima su sudjelovale tisuće ljudi.
Blokade su započele već u nedjelju kao reakcija na uhićenje osmero studenata. Policija ih je tijekom noći uklonila bez izravne fizičke prisile, no društvenim mrežama proširila se snimka na kojoj se četiri policijska kombija velikom brzinom zalijeću prema okupljenima, prisiljavajući ih da pobjegnu s ceste.
U međuvremenu su nastavljena uhićenja pod optužbama za ometanje javnog reda, navodnu pripremu za rušenje ustavnog poretka te ometanje policije. Prema navodima studentskih organizacija, u ponedjeljak je privedeno više od 30 studenata.
Građanske inicijative ProGlas i Slobodne organizacije Srbije (SOS) osudile su policijsku reakciju, ocijenivši kako se radi o prijelazu režima Aleksandra Vučića iz prikrivene u otvorenu represiju. Posebno ističu da su mete policijskog djelovanja najčešće studenti i mladi građani.
Disperzirane blokade diljem zemlje
U Beogradu su tijekom dana nastavljene povremene blokade u središtu grada i u Zemunu, dok su veće prometnice blokirane u više gradova: Novi Sad, Niš, Čačak, Šabac, Valjevo, Kruševac, Užice, Kragujevac, Zrenjanin, Smederevo, Subotica, Ruma, Pančevo i Gornji Milanovac.
Strategija prosvjednika temelji se na tzv. disperziranim blokadama – umjesto okupljanja na jednom mjestu, barikade se brzo premještaju, vraćaju nakon uklanjanja ili se promet usporava neprekidnim prelascima preko pješačkih prijelaza. Cilj je izmoriti i preopteretiti policiju koja pokušava reagirati na više lokacija istovremeno.
Na društvenim mrežama studenti pozivaju na nenasilno ponašanje, promjenu lokacija i povećanje broja manjih akcija. U praksi to često dovodi do toga da policija, postavljanjem kordona, nesvjesno sama zatvori prometnice koje nastoji osloboditi.
Optužbe na račun režima
Aktivist Predrag Voštinić iz organizacije Lokalni front iz Kraljeva izjavio je da „ovo više nije represija policije, već represija cijelog državnog aparata prema vlastitim građanima“.
Dodatnu napetost izazvala je vijest o dojavi o bombi na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, gdje studenti već danima drže blokadu. Zgrada je evakuirana, a s prosvjeda su upućene optužbe da vlast pokušava manipulacijama i strahom obeshrabriti građane. Prosvjednici podsjećaju da su i uoči ranijih velikih skupova u ožujku i lipnju korištene identične dojave kako bi se ograničio dolazak građana vlakovima.
“Našu djecu tjeraju s ulica i fakulteta, a svoje ljude mjesecima plaćaju da sjede u šatorima ispred ureda predsjednika i Skupštine. To nije samo licemjerje – to vrijeđa zdrav razum”, rekao je jedan prosvjednik koji se predstavio kao prosvjetni djelatnik.
“Nema toliko zatvora koliko ima nezadovoljnih”
U Kraljevu je večeras blokiran i most preko Ibra. Jedan od sudionika prosvjeda rekao je novinarima da su sve institucije zarobljene i da im je ostala samo ulica. Komentirajući sve češća uhićenja, dodao je:
“Nema toliko zatvora koliko ima nezadovoljnih ljudi – i bit će ih još više.”