Jesu li migranti stvarno kriminalniji? 5 činjenica koje razbijaju mit

Katarina Vladogorec avatar
Ljudi različitog podrijetla čekaju tramvaj na stanici u Njemačkoj, simbolizirajući svakodnevni život i raznolikost društva.

U Njemačkoj se često tvrdi da su migranti kriminalniji od domaćeg stanovništva. Međutim, kriminologinja Susann Prätor tvrdi suprotno i iznosi pet ključnih razloga zbog kojih statistike ne daju točnu sliku.

1. Određena kaznena djela mogu počiniti samo stranci

U kriminalne statistike ulaze i prekršaji koji se odnose isključivo na osobe bez državljanstva – poput nezakonitog ulaska u zemlju ili zlouporabe azilnog sustava. Nijemci ta djela ne mogu ni počiniti, pa brojke automatski favoriziraju veći udio stranaca.

2. Statistike obuhvaćaju i turiste

Brojevi uključuju sve osobe koje nemaju njemačko državljanstvo – uključujući i one koje u Njemačku dolaze privremeno, kao turisti, poslovni posjetitelji ili osobe u tranzitu. Svaki prekršaj koji takve osobe počine pripisuje se “strancima”, iako se ne radi o migrantima u klasičnom smislu.

3. Stranci se češće prijavljuju

Postoji veća vjerojatnost da će stranac biti prijavljen za kazneno djelo, čak i kad je riječ o istim ponašanjima kao kod Nijemaca. Razlozi uključuju jezične barijere, predrasude, kulturološke razlike i činjenicu da su migranti često vidljiviji u društvu.

4. Mladi muškarci čine većinu migrantske populacije

Demografski gledano, najveći broj kaznenih djela počine mladi muškarci – bez obzira na nacionalnost. Migrantska populacija u Njemačkoj u velikoj je mjeri upravo ta skupina, što povećava udio u statistikama, ali ne govori ništa o migraciji kao uzroku kriminala.

5. Socioekonomski faktori imaju presudnu ulogu

Siromaštvo, obrazovanje, trauma i uvjeti života snažno utječu na vjerojatnost kaznenog ponašanja. Migranti često dolaze iz ratnih i kriznih područja, s ograničenim resursima i bez stabilnih uvjeta, što ih čini ranjivijom skupinom – ne zato što su stranci, nego zato što su u težem položaju.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI