Kako dronovi postaju alat za krijumčarenje u zatvorima

Bartol Lukačević avatar
AI ilustracija drona koji dostavlja paket u zatvor

Korištenje dronova u zatvorima postaje ozbiljan sigurnosni problem u Njemačkoj. Dronovi se sve češće koriste za krijumčarenje droga, mobitela i drugih zabranjenih predmeta u zatvorske komplekse, što stvara velike izazove za sigurnosne službe.

Tehnološki napredak omogućio je da se ovi uređaji, često malenih dimenzija, koriste za prebacivanje paketa preko visokih zidova zatvora. U mnogim slučajevima, zatvorenici unaprijed dogovaraju točan položaj na koji će predmeti biti isporučeni, što olakšava krijumčarima dostavu.

Njemački zatvori sve češće izvještavaju o incidentima s dronovima. Tijekom posljednjih nekoliko mjeseci, zabilježen je porast ovakvih pokušaja. Jedan od najčešćih predmeta krijumčarenja su mobiteli, koji omogućavaju zatvorenicima kontakt sa svijetom izvan zatvora, ali i organizaciju kriminalnih aktivnosti.

Osim mobitela, dronovi prebacuju i drogu, što dodatno narušava red i sigurnost unutar zatvorskih zidova. Ovakvi incidenti zahtijevaju dodatne mjere opreza, poput instalacije specijaliziranih detektora za dronove ili čak postavljanja mreža koje mogu fizički spriječiti ulaz dronova.

Sigurnosni stručnjaci ističu da je borba protiv ovakvih aktivnosti kompleksna jer krijumčari stalno pronalaze nove načine zaobilaženja zaštitnih mjera. Uvođenje strožih pravila i naprednih sustava za detekciju dronova ključni su koraci prema rješavanju ovog problema.

Njemačka razmatra uvođenje dodatnih zakonskih mjera kako bi se ovakvi incidenti sveli na minimum. U međuvremenu, sigurnosne službe ulažu napore u obuku osoblja i razvijanje tehnologija za zaštitu zatvorskih kompleksa.

Korištenje dronova za krijumčarenje ističe kako kriminalci brzo prilagođavaju tehnologiju za svoje ciljeve, što zahtijeva kontinuirane napore u održavanju sigurnosti.


Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

NE PROPUSTITE

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI