Rano ujutro, pod vodstvom Glavnog carinskog ureda u Landshutu, pokrenuta je velika racija s ciljem razotkrivanja organiziranog socijalnog prijevarnog lanca u sektoru privatnog osiguranja. U operaciji je sudjelovalo oko 200 carinskih službenika, a pretraženo je više od 30 lokacija u šest saveznih država – uključujući Bavarsku, Sjevernu Rajnu-Vestfaliju, Berlin, Baden-Württemberg, Hessen i Porajnje-Falačku.
Cilj: fiktivne tvrtke i dokumenti
Prema priopćenju nadležnih, izvršeno je više od 40 naloga za pretragu na 34 objekta, uključujući poslovne i stambene prostore. Pored tvrtki i stanova osumnjičenih, pretražene su i povezane firme koje su, prema sumnjama, bile dio prijevarnog modela, kao i tzv. „fantomske firme” – osnovane samo radi prikrivanja tragova.
Šema lančane prevare
Osumnjičeni su navodno koristili niz povezanih firmi kako bi izbjegli plaćanje doprinosa za socijalno osiguranje. Mehanizam je uključivao izdavanje lažnih računa – tzv. Scheinrechnungen – za usluge koje nikada nisu stvarno obavljene. Te „usluge” su se zatim knjižile kao legalni trošak, dok su radnici bili prijavljeni na minimalne iznose ili uopće nisu bili prijavljeni.
U stvarnosti su primali isplate na ruke – tzv. Schwarzgeld, odnosno „crni novac“. Na taj način poslodavci su izbjegavali poreze i doprinose, stvarajući paralelni sustav isplata izvan legalnog okvira.
Šteta od najmanje 1,5 milijuna eura
Dosadašnja istraga pokazuje da je šteta za njemačke socijalne fondove i državni proračun najmanje 1,5 milijuna eura, ali se brojka može povećati kako se podaci budu obrađivali. Istraga je usmjerena protiv više osoba koje se terete za uskraćivanje radne naknade i pomaganje u tomu, a prvi svjedoci već su ispitani.
Fokus na dokazima
Carina je tijekom racije zaplijenila brojne dokaze: poslovnu dokumentaciju, računala, mobilne telefone i druge medije s podacima koji bi mogli potvrditi prijevarni model. Svi ti podaci sada ulaze u fazu analize, a istražitelji vjeruju da bi se mogli otkriti i dodatni sudionici ili tvrtke uključene u shemu.