Njemačka planira fleksibilno radno vrijeme: Što trebate znati

Maja Grbeša avatar

Objavljeno

Zaposlenici u modernom uredu rade za računalima u fleksibilnom radnom okruženju

Njemačka vlada planira veliku reformu zakona o radu, kojom bi se uvela veća fleksibilnost u organizaciji radnog vremena. Umjesto dosadašnjeg dnevnog ograničenja, fokus bi bio na tjednom maksimumu radnih sati. Cilj je uskladiti se s europskom direktivom, ali i modernim tržištem rada. Tema fleksibilno radno vrijeme Njemačka postaje ključna za poslodavce i zaposlenike u svim sektorima.

Što znači fleksibilno radno vrijeme u Njemačkoj?

Trenutno zakon ograničava radno vrijeme na najviše 8 sati dnevno, uz iznimke do 10 sati ako prosjek ostane unutar zakonskog okvira. Novi prijedlog omogućio bi da zaposlenici i poslodavci sami rasporede radne sate tijekom tjedna – do maksimalno 48 sati tjedno.

Fleksibilno radno vrijeme u Njemačkoj ne znači duže radne dane bez nadzora, već mogućnost prilagodbe ritmu posla, industriji i životnim okolnostima radnika.

Zašto se mijenja zakon?

Digitalizacija, hibridni rad i sve veća potreba za individualnim rasporedima doveli su do toga da ovo postane neizbježna tema. Reforma bi trebala:

  • Povećati produktivnost
  • Omogućiti bolje usklađivanje poslovnog i privatnog života
  • Prilagoditi radne uvjete sektorima s promjenjivim opterećenjem
  • Smanjiti birokraciju za poslodavce

Reakcije javnosti i sindikata

Dok poslodavci pozdravljaju promjene, sindikati su oprezni. Boje se da bi fleksibilno radno vrijeme u Njemačkoj moglo dovesti do prikrivenog preopterećenja radnika. Zdravstveni stručnjaci upozoravaju na važnost minimalnih odmora i potrebu za kontrolom rasporeda kako ne bi došlo do izgaranja na poslu.

Što slijedi?

Ministarstvo rada priprema detalje zakonskih izmjena u dogovoru sa socijalnim partnerima. Očekuje se da će zakon uključivati:

  • Tjedni maksimum od 48 sati
  • Minimalni odmor između smjena (najmanje 11 sati)
  • Evidenciju radnog vremena
  • Dobrovoljnost primjene fleksibilnog modela u dogovoru s radnicima

Promjena neće biti automatska , ovo će Njemačka će uvoditi postupno, uz evaluaciju efekata po sektorima.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI