Nakon pozitivnog trenda u travnju, njemačka industrija zabilježila je pad novih narudžbi u svibnju 2025. godine. Prema preliminarnim podacima Saveznog statističkog ureda (Destatis), realne, sezonski i kalendarski prilagođene nove narudžbe u prerađivačkoj industriji smanjile su se za 1,4% u odnosu na prethodni mjesec. Kada se isključe velike narudžbe, pad iznosi još značajnijih 3,1%.
Kretanje u prethodnim mjesecima
Revidirani podaci za travanj 2025. pokazuju porast novih narudžbi za 1,6% u odnosu na ožujak (prvotna procjena iznosila je +0,6%). Do ove razlike došlo je zbog naknadne prijave podataka iz automobilske industrije.
U tromjesečnom prosjeku (ožujak – svibanj) nove narudžbe porasle su za 2,1% u odnosu na prethodna tri mjeseca. Isključujući velike narudžbe, taj porast iznosi 1,9%.
Glavni uzroci pada
Najveći doprinos negativnom rezultatu u svibnju imala je kategorija proizvodnje računala, elektroničkih i optičkih proizvoda, gdje su nove narudžbe pale za 17,7%. U travnju je u toj grani zabilježen veći broj velikih narudžbi, što je tada privremeno podiglo ukupne brojke.
Smanjenje je zabilježeno i u proizvodnji električne opreme (-6,2%) te osnovnih metala (-5,1%). S druge strane, pozitivne rezultate ostvarile su narudžbe u proizvodnji metalnih proizvoda (+18,2%) i ostale transportne opreme (+6,8%).
Kategorije dobara
Po vrstama proizvoda, narudžbe kapitalnih dobara u svibnju su pale za 0,9%, dok su narudžbe intermedijarnih dobara smanjene za 3,4%. Nasuprot tome, narudžbe potrošačkih dobara porasle su za 3,1%.
Domaće i strane narudžbe
Domaće narudžbe zabilježile su znatan pad od 7,8%, dok su ukupne inozemne narudžbe porasle za 2,9%. Ipak, narudžbe iz eurozone smanjene su za 6,5%, dok su narudžbe izvan eurozone porasle za 9,0%.
Promet u padu
Promet u industriji u svibnju je također bio negativan. U odnosu na travanj 2025., realni, sezonski i kalendarski prilagođeni promet smanjen je za 1,9%. Uspoređujući s istim mjesecom prošle godine, zabilježen je pad od 1,7%.
Tehničke napomene
Sve stope promjene temelje se na indeksima koji koriste 2021. kao baznu godinu (2021 = 100). Sezonske i kalendarske prilagodbe napravljene su pomoću metode X13 JDemetra+. U podacima se razlikuju privremene i revidirane brojke, s naglaskom na kratkoročne mjesečne promjene koje bolje prikazuju trenutne gospodarske tokove.