Vatikan je jutros potvrdio vijest o smrti Pape Franje, 266. poglavara Katoličke crkve, koji je preminuo u svojoj rezidenciji u Vatikanu u 88. godini života. Vijest je tijekom dana potresla vjernike diljem svijeta, a crkvena zvona oglasila su se u mnogim katoličkim zajednicama u znak žalosti.
Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio 17. prosinca 1936. u Buenos Airesu, bio je prvi papa iz Latinske Amerike i prvi isusovac na toj poziciji. Na papinsku stolicu stupio je 13. ožujka 2013., naslijedivši Benedikta XVI. koji je abdicirao.
Pontifikat obilježen reformama i blizinom narodu
Smrt Pape Franje označava kraj jedne iznimne ere u povijesti Katoličke crkve. Njegov pontifikat bio je usmjeren na reformu kurije, borbu protiv seksualnog zlostavljanja unutar Crkve, kao i na promicanje socijalne pravde, ekologije i milosrđa.
Isticao se po jednostavnom stilu života, odbacivanju luksuza i čestim kontaktima s marginaliziranima. Odlučno je govorio o klimatskim promjenama, globalnoj nejednakosti i potrebi za suosjećanjem u svijetu podjela. Njegove enciklike “Laudato si’” i “Fratelli tutti” imale su snažan odjek i izvan crkvenih krugova.
Zdravstvene tegobe i posljednji mjeseci
U posljednjim godinama često je imao zdravstvenih problema, a javnost je više puta bila zabrinuta za njegovo stanje. Unatoč tome, Papa Franjo je nastavio aktivno sudjelovati u crkvenim i diplomatskim aktivnostima, putujući diljem svijeta, sve do zadnjih mjeseci života.
U ožujku ove godine, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, smanjio je broj javnih nastupa i otkazao nekoliko važnih putovanja. Prema navodima bliskih izvora, bio je svjestan svoje smrtnosti i duhovno se pripremao za odlazak.
Tko će naslijediti Papu Franju?
Nakon smrti Pape Franje, prema tradiciji slijedi razdoblje praznine poznato kao “Sede vacante”, tijekom kojeg Kardinalski zbor saziva konklavu kako bi izabrao novog papu. Već sada se spekulira o imenima potencijalnih nasljednika, no Crkva poziva na molitvu i razboritost u ovom osjetljivom trenutku.
Papa Franjo ostat će zapamćen kao pontif koji je u Crkvu unio novu svježinu, koji je otvoreno govorio o problemima svijeta i Crkve, te koji je svoje poslanje živio s dubokom poniznošću i autentičnošću.
Reakcije iz cijelog svijeta
Izrazi sućuti stižu sa svih strana svijeta — od vjerskih poglavara, političkih lidera, pa sve do običnih ljudi koji su se osjećali povezani s njegovom porukom ljubavi i solidarnosti. U mnogim crkvama diljem Europe i Latinske Amerike služit će se mise zadušnice u čast preminulog Pape.
Detalji o pogrebu bit će poznati u narednim danima, ali se očekuje svečan ispraćaj u Bazilici svetog Petra, uz nazočnost svjetskih lidera i vjernika iz cijelog svijeta.