Prosjačenje u Münchenu: Gubi li grad ovu bitku?

Dejan Djukic avatar
Ilustracija prosjaka na Marienplatzu u Minhenu

Subota je navečer na glavnom autobusnom kolodvoru u Münchenu. Hackerbrücke. Nešto prije 19 sati brojni autobusi prijevoznika sa područja bivših država čekaju da prevezu putnike. Između brojnih onih koji se spremaju da putuju i onih koji ih ispraćaju probijaju se mladi ljudi sa ruksacima na leđima i koji ispružene ruke na lošem njemačkom traže novac od prisutnih. I veoma su agilni pa tako će vas u roku od pola sata iste osobe 3-4 puta pitati isto. Gubi li grad bitku sa prosjačenje u Münchenu? Ukoliko bitke uopće ima.

Prosjačenje je složen društveni fenomen koji pogađa mnoge europske metropole, uključujući München. U zadnje vrijeme, ovaj problem privukao je pažnju lokalnih medija i javnosti, potičući rasprave o njegovim uzrocima, posljedicama i mogućim rješenjima.

Trenutno stanje u Münchenu

Prema izvješćima lokalnih medija, broj osoba koje prose na ulicama Münchena primjetno je porastao. Ova pojava posebno je vidljiva u turističkim zonama poput Marienplatza, gdje se prosjaci često okupljaju kako bi iskoristili velik broj prolaznika. Policijski izvori navode da su mnogi od njih organizirani u skupine koje sustavno koriste prosjačenje kao izvor prihoda.

Medijski osvrt

Lokalni list “Süddeutsche Zeitung” objavio je nekoliko članaka o ovoj temi, ističući kako su mnogi prosjaci u Münchenu dio organiziranih mreža koje iskorištavaju ranjive skupine, uključujući djecu i starije osobe. U članku objavljenom nedavno, novinari su istražili kako ove mreže djeluju, često dovodeći osobe iz drugih zemalja i prisiljavajući ih na prosjačenje pod prijetnjama ili obmanama.

Društveni i ekonomski čimbenici

Stručnjaci ističu da su uzroci porasta prosjačenja višestruki. Ekonomska nesigurnost, nezaposlenost i nedostatak socijalne podrške doprinose tome da se pojedinci okreću prosjačenju kao sredstvu preživljavanja. Osim toga, migracijski valovi i socijalna isključenost dodatno pogoršavaju situaciju, stvarajući plodno tlo za eksploataciju ranjivih skupina.

Reakcija vlasti na prosjačenje u Münchenu

Gradske vlasti Münchena poduzele su nekoliko mjera kako bi se nosile s ovim problemom. Pojačane su policijske patrole u ključnim područjima, a uvedene su i kampanje podizanja svijesti među građanima o negativnim posljedicama davanja novca prosjacima. Cilj ovih kampanja je potaknuti građane da umjesto davanja novca izravno prosjacima, doniraju ovlaštenim humanitarnim organizacijama koje pružaju dugoročnu pomoć potrebitima.

Društvena percepcija

Javnost Münchena podijeljena je po pitanju prosjačenja. Dok neki građani izražavaju suosjećanje i pružaju pomoć, drugi smatraju da prosjačenje narušava javni red i sigurnost. Mediji su također izvijestili o slučajevima agresivnog prosjačenja, što je dodatno polariziralo mišljenja i potaknulo rasprave o učinkovitosti trenutnih mjera.

Uloga nevladinih organizacija

Nevladine organizacije igraju ključnu ulogu u pružanju pomoći osobama koje prose. Organizacije poput “Caritasa” i “Diakonije” nude hranu, smještaj i savjetovanje, nastojeći pružiti dugoročna rješenja za osobe u potrebi. Međutim, predstavnici ovih organizacija ističu da je potrebna bolja koordinacija s gradskim vlastima i veća financijska podrška kako bi se učinkovito odgovorilo na rastuće potrebe.

I premda gradske vlasti u medijskim priopćenjima nabode da su poduzete aktivnosti za suzbijanje prosjačenja dojam je da je situacija sve gora. Ostaje vidjeti do kada će ovaj trend rasti i remetiti sliku glavnog grada Bavarske kao sinonima za sigurnost i uređenu državu.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI