Sastanak na vrhu Zugspitze: Njemačka inicira pooštrenje azilne politike

Bartol Lukačević avatar
Ministri raspravljaju o azilnoj politici na vrhu Zugspitze

Njemački ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt sazvao je sastanak ministara unutarnjih poslova nekoliko europskih zemalja koji će se 18. srpnja održati na vrhu Zugspitze, najvišoj planini u Njemačkoj. Tema sastanka bit će budućnost europske migrantske politike, s posebnim naglaskom na pooštrenje azilnih pravila.

Simbolična lokacija s političkom porukom

Mjesto sastanka – kongresni centar na vrhu Zugspitze – nije odabrano slučajno. Zugspitze se nalazi u Dobrindtovom izbornom okrugu na jugu Bavarske, a njegova simbolika visoke pozicije koristi se kako bi se naglasila politička ozbiljnost cijelog susreta.

Na sastanku će sudjelovati ministri unutarnjih poslova Austrije, Češke, Poljske, Danske i Francuske te europski povjerenik za unutarnje poslove i migracije Magnus Brunner. Ključna tema bit će koordinirano pooštravanje migrantske politike i razmjena strategija u borbi protiv krijumčarskih mreža.

Naglasak na pooštrenje migracijske politike

Ministarstvo unutarnjih poslova Njemačke najavilo je da će fokus sastanka biti usmjeren na poticanje „impulsa za pooštrenje europske migrantske politike“. Time se želi dati snažan politički signal prema Bruxellesu i drugim članicama Europske unije da Njemačka želi konkretnije i oštrije mjere protiv ilegalne migracije.

U fokusu će biti i borba protiv krijumčara ljudi, koja se smatra jednim od ključnih izazova za sigurnost Europske unije.

Nova vlada, novi pristup

Od formiranja savezne vlade u svibnju, koju čine CDU/CSU i socijaldemokrati, migracijska politika postavljena je kao jedan od prioriteta. Ministar Alexander Dobrindt (CSU) već je implementirao mjere koje uključuju i vraćanje osoba na granicama, što je izazvalo napetosti, posebno u odnosima s Poljskom.

Ova politika vraćanja temelji se na argumentu zaštite unutarnje sigurnosti i kontrole granica, no susjedne zemlje je doživljavaju kao jednostrane poteze koji otežavaju regionalnu suradnju.

Prema zajedničkoj europskoj strategiji

Sastanak na Zugspitzeu trebao bi poslužiti kao platforma za jačanje koordinacije među državama članicama i definiranje jasnijeg smjera europske migracijske politike. Naglasak će biti na podjeli odgovornosti, kontroli vanjskih granica EU i stvaranju učinkovitijih mehanizama povrata osoba koje nemaju pravo na azil.

Njemačka, kao jedna od ključnih zemalja u europskoj politici, pokušava preuzeti inicijativu i nametnuti ritam koji bi rezultirao jasnijim i dosljednijim pravilima na razini cijele Unije.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI