Tropski virus u Europi: Što je Oropouche groznica?

Katarina Vladogorec avatar
Dvoje laboranata sa maskama gledaju u mikroskop i epruvetu

U Italiji je zabilježen prvi slučaj zaraze tropskim virusom Oropouche. Ova bolest uzrokuje simptome slične Dengue groznici. Pitanje je radi li se o izoliranom slučaju ili postoji razlog za zabrinutost? U nastavku donosimo odgovore na najčešća pitanja o Oropouche virusu.

Klimatske promjene i tropske bolesti u Europi

Klimatske promjene omogućavaju širenje vektora tropskih bolesti i u Europi. Temperature postaju dovoljno visoke za azijske tigraste komarce, komarce žute groznice i slične vrste koje prenose bolesti poput zapadnonilskog virusa (WNV) i Dengue groznice.

Trenutno su većinom putnici ti koji donose infekcije sa sobom: “Bolesti koje prenose komarci trenutno se u Njemačkoj pojavljuju prvenstveno kao uvezene infekcije, tj. kod putnika koji su se zarazili u zemljama gdje su te bolesti endemske. Zbog klimatskih promjena autohtoni slučajevi – tj. infekcije stečene u Njemačkoj – mogle bi se pojaviti ili povećati u budućnosti,” navodi Robert Koch Institut (RKI).

Što je Oropouche groznica?

Oropouche groznica je infektivna bolest koju prenose komarci ili sitne mušice (Culicoides paraensis). Virus pripada skupini arbovirusa, što znači da se razmnožava i u člankonošcima (poput komaraca ili krpelja) i u kralješnjacima (poput ptica i sisavaca). Virus se prenosi ugrizom ili ubodom člankonožaca prilikom hranjenja krvlju.

Povijest i rasprostranjenost virusa

Oropouche groznica je jedan od najraširenijih arbovirusa u Južnoj Americi. Od 1955. do danas zabilježeno je preko 500.000 slučajeva, iako se smatra da je stvarni broj vjerojatno veći zbog ograničenih dijagnostičkih resursa u područjima gdje je virus prisutan.

Virus je dobio ime po rijeci Oropouche na karipskom otoku Trinidad, gdje je prvi put otkriven 1955. godine u krvi jednog šumara. Bolest nije ograničena samo na Karibe, već se pojavljuje i u Brazilu, Boliviji, Kolumbiji, Peruu, a nedavno i na Kubi.

Simptomi Oropouche groznice

Inkubacijski period je obično tri do osam dana. Simptomi su slični onima kod Dengue groznice: visoka temperatura, glavobolja, opća slabost, bolovi u zglobovima i mišićima, mučnina, povraćanje i osjetljivost na svjetlost. U težim slučajevima može doći do meningitisa (upale moždanih ovojnica) ili encefalitisa (upale mozga).

Liječenje Oropouche groznice

Ne postoji specifičan lijek za virus. Liječenje je simptomatsko, što znači da se simptomi poput groznice i bolova ublažavaju odgovarajućim lijekovima. Preporučuje se odmor i unos dovoljno tekućine.

Prevencija i zaštita

Ne postoji cjepivo protiv Oropouche virusa. Najbolja zaštita je izbjegavanje uboda komaraca korištenjem odgovarajuće odjeće, mreža protiv komaraca i repelenta.

Savjeti za prevenciju uboda komaraca:

-Koristite sredstva za odbijanje komaraca i nanesite ih ravnomjerno na kožu.
-Često se tuširajte, osobito nakon znojenja.
-Izbjegavajte konzumaciju alkohola.
-Klonite se blizine vodenih površina, posebno u sumrak.
-Nosite svijetlu odjeću jer komarce privlače tamne tkanine.
-Pokrijte tijelo odjećom i izbjegavajte nošenje kratkih hlača i ljetnih haljina.
-Osigurajte prozore mrežama protiv insekata kako biste spriječili ulazak komaraca u zatvorene prostore.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI