Tužba protiv Facebooka više nije teorija nego praksa. André Fricke iz Leipziga uspio je pred sudom dokazati da je Facebook (točnije, njegova matična tvrtka Meta) kršio Opću uredbu o zaštiti podataka (GDPR) putem takozvanog Facebook Pixela. Sud mu je dodijelio 5000 eura odštete – bez da je morao dokazati konkretni novčani gubitak.
Facebook Pixel je nevidljivi alat kojim Meta prati korisnike dok surfaju internetom, čak i nakon što se odjave sa svog računa. Sud u Leipzigu presudio je da se time narušava privatnost i krši zakon. Ova presuda otvara vrata tisućama korisnika da i sami pokrenu slične postupke.
Slučaj koji može postati pravilo
André je imao pravnu zaštitu i odvjetnika kojega je, paradoksalno, pronašao putem Facebook oglasa – oglasa koji mu je najvjerojatnije prikazan zahvaljujući upravo onom sustavu koji je osporavao. No taj oglas mu je donio pobjedu.
Presuda kaže da korisnici više ne moraju dokazivati detalje o tome koje su im informacije prikupljene. Budući da samo Meta ima te podatke, dovoljno je imati opravdan osjećaj nadzora i gubitka kontrole nad vlastitim informacijama. Tužba protiv Facebooka više nije proces rezerviran za odvjetničke elite – svaki korisnik sada ima temelj za djelovanje.
Pravna pobjeda s potencijalom za lančanu reakciju
Dosad su korisnici, čak i kada bi dobili sporove protiv tehnoloških divova, najčešće primali simbolične iznose – ponekad 50, 100 eura. Ova presuda prvi put otvara prostor za ozbiljne iznose.
Stručnjaci upozoravaju da tužba protiv Facebooka i dalje zahtijeva stručnu pravnu pomoć i, idealno, osiguranje sudskih troškova. Meta će se vjerojatno žaliti, a konačnu riječ imat će viši sudovi. Ipak, presuda iz Leipziga šalje poruku da masovno praćenje korisnika više nije pravno neupitno.
Ako se ovakve tužbe počnu nizati, Facebook i slične platforme mogli bi osjetiti stvarne financijske posljedice zbog zloupotrebe osobnih podataka. Korisnici koji su godinama osjećali nemoć napokon dobivaju alat za konkretan otpor.