Konstituirajuća sjednica 21. saziva njemačkog Bundestaga, izabranog na prijevremenim izborima 23. veljače, otvorena je u utorak govorom Gregora Gysija, političara stranke Ljevica i zastupnika s najdužim stažem u parlamentu. Gysi je u govoru rekao kako Njemačka još uvijek nije potpuno ujedinjena te je upozorio na greške počinjene nakon ujedinjenja, gdje je Istočna Njemačka svedena na pojam tajne policije i žrtve Berlinskog zida.
Upozorenje na jezik i ponašanje u parlamentu
S obzirom na porast broja zastupnika desničarske Alternative za Njemačku (AfD), Gysi je upozorio na važnost civiliziranog ophođenja u parlamentu, pozvavši zastupnike da izbjegavaju izraze poput „ratohuškač“ i „Putinov poslušnik“ u raspravama, primjerice o ratu u Ukrajini. Također je pozvao na korištenje jezika koji je razumljiv običnim ljudima.
AfD pokušao promijeniti pravila, CDU predlaže novu predsjednicu
Sjednica je započela pokušajem AfD-a da promijeni praksu prema kojoj sjednicu otvara zastupnik s najdužim stažem. Umjesto Gysija, tražili su da sjednicu otvori najstariji zastupnik, što bi bio počasni predsjednik AfD-a Alexander Gauland. Zahtjev je odbijen, a ostale stranke podsjetile su da je ista praksa bila i u prošlom sazivu. Jedan zastupnik AfD-a nazvao je pritom Gysija „simboličnom figurom radikalne ljevice“.
Tijekom dana očekuje se izbor nove predsjednice Bundestaga. Demokršćanska Unija (CDU/CSU) za tu je funkciju predložila Juliju Kloeckner iz CDU-a.
Do formiranja nove vlade, aktualna vlada Olafa Scholza (SPD) ostaje na vlasti kao tehnička vlada. Pregovori o novoj vladi između CDU/CSU i SPD-a su u tijeku i, prema navodima stranaka, odvijaju se konstruktivno. Predsjednik CDU-a Friedrich Merz izrazio je želju da nova vlada bude formirana do Uskrsa, koji ove godine pada 20. travnja.
U novom Bundestagu zastupljeni su CDU/CSU, SPD, AfD, Zeleni i Ljevica.