Olaf Scholz brani izvoz oružja u Tursku usprkos kontroverzama

Bartol Lukačević avatar
Olaf Scholz

Njemački kancelar Olaf Scholz branio je povećanje izvoza oružja u Tursku tijekom zajedničke konferencije za novinare s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, održane u subotu u Istanbulu. Scholz je naglasio kako su obje zemlje članice NATO saveza, što uvelike utječe na odluke o vojnim isporukama.

„Turska je članica NATO saveza i zato uvijek donosimo odluke o konkretnim isporukama. To se podrazumijeva,“ izjavio je Scholz pred novinarima.

Razgovori o nabavci Eurofightera

Scholz je također potvrdio da su u tijeku razgovori s Velikom Britanijom i Turskom o mogućoj isporuci borbenih zrakoplova Eurofighter. Iako nije iznio konkretne detalje, Scholz je rekao da je to pitanje koje će se „dalje razvijati“.

S druge strane, Erdogan je ponovno izrazio želju za unapređenjem obrambene suradnje s Njemačkom, istaknuvši važnost rješavanja dosadašnjih problema vezanih uz nabavku proizvoda iz obrambene industrije.

„Želimo napokon staviti iza sebe probleme iz prošlosti vezano uz nabavku proizvoda iz obrambene industrije i proširiti svoju suradnju,“ rekao je Erdogan.

Turska trenutno pokazuje interes za nabavku 40 zrakoplova Eurofighter, a njemačko odobrenje nužno je za daljnje korake u procesu izvoza ovih zrakoplova.

Kontroverze oko izvoza oružja

Njemački izvoz oružja u Tursku posljednjih godina izazivao je brojne kontroverze, ponajviše zbog zabrinutosti vezanih uz ljudska prava u Turskoj, kao i zbog turskih vojnih operacija na međunarodnoj sceni. Nakon propalog pokušaja puča u Turskoj i vojne intervencije u Siriji 2016. godine, Njemačka je značajno smanjila dozvole za izvoz oružja.

Unatoč tome, posljednjih mjeseci zabilježen je porast njemačkog izvoza vojne opreme u Tursku.

Različiti pogledi na sukob u Gazi

Još jedno osjetljivo pitanje u bilateralnim odnosima između Njemačke i Turske je situacija u Gazi. Erdogan je optužio Izrael za provođenje genocida u Gazi te pozvao međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Izrael kako bi se omogućila veća humanitarna pomoć Pojasu Gaze.

Njemačka, međutim, ima drugačiji stav o ovom sukobu. Scholz je odbacio optužbe o genocidu te naglasio kako se mora žaliti na stradanje civilnog stanovništva na obje strane.

„Izrael ima pravo na obranu, no pri tome se mora pridržavati međunarodnog prava,“ izjavio je Scholz.

Povećanje njemačkog izvoza oružja u Tursku i dalje izaziva rasprave, kako zbog regionalne nestabilnosti, tako i zbog etičkih pitanja vezanih uz ljudska prava. Unatoč tome, njemačka vlada, s naglaskom na članstvo u NATO savezu, nastavlja pregovore o daljnjoj vojnoj suradnji s Turskom.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI