Manpower Hrvatska: Većina poslodavaca planira povećanje plaća u 2025.

Ilustracija znakova rasta na kovanicama
Bartol Lukačević avatar

Prema istraživanju tvrtke Manpower Hrvatska, čak 76,35% poslodavaca planira povećati plaće u prvoj polovici 2025. godine. Unatoč gospodarskim izazovima, poslodavci pokazuju optimizam, a najveći razlozi za povećanja su zadržavanje zaposlenika i prilagodba inflaciji.

Najčešće planirano povećanje kreće se između 6 i 10 posto, dok manji dio poslodavaca najavljuje rast plaća između 11 i 20 posto. Osim povećanja osnovnih primanja, pojedine tvrtke razmatraju poboljšanje dodatnih pogodnosti, uključujući bonuse i subvencije za prijevoz.

Građevinarstvo i turizam predvode povećanja

Istraživanje pokazuje kako poslodavci u građevinarstvu i turizmu prednjače kada je riječ o rastu plaća. U građevinskom sektoru čak 87,5% poslodavaca planira povećanja, dok u turizmu i ugostiteljstvu taj udio iznosi 84,22%.

S druge strane, neki sektori, poput trgovine i IT industrije, ne očekuju značajnije promjene. U trgovini tek 30,23% poslodavaca planira povećanja, dok u IT sektoru samo petina razmatra rast plaća.

Nastavlja se potražnja za radnicima

Osim povećanja plaća, značajan broj poslodavaca planira dodatna zapošljavanja. Čak 61% njih očekuje povećanje broja zaposlenih, pri čemu su najveće potrebe izražene u građevinarstvu, proizvodnji i turizmu.

Iako će većina novozaposlenih dolaziti s domaćeg tržišta, sve veći broj poslodavaca okreće se stranim radnicima. Prema istraživanju, 32% tvrtki planira zapošljavanje radnika izvan Europske unije i EGP-a, što potvrđuje trend oslanjanja na inozemnu radnu snagu.

Izazovi u privlačenju i zadržavanju radnika

Unatoč planiranim povećanjima plaća, poslodavci se i dalje suočavaju s problemima u privlačenju i zadržavanju radnika. Glavni razlozi zbog kojih zaposlenici napuštaju radna mjesta su konkurentski bolje plaćeni poslovi, nedostatak prilika za profesionalni razvoj i preopterećenost na radnom mjestu.

Najveći problemi s pronalaskom radne snage zabilježeni su u prodaji, logistici i građevinarstvu, gdje je potražnja za radnicima i dalje veća od ponude.

Pozitivan trend unatoč izazovima

Iako se tržište rada suočava s izazovima, podaci pokazuju da će 2025. godina donijeti stabilnost i pozitivne trendove. Poslodavci su svjesni da moraju ulagati dodatne napore kako bi privukli i zadržali kvalificirane radnike, što će vjerojatno rezultirati daljnjim prilagodbama plaća i beneficija.

Logo Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske
Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske
  • Riester mirovina u Njemačkoj: kako osigurati dodatak na buduću mirovinu uz pomoć države

    Riester mirovina u Njemačkoj: kako osigurati dodatak na buduću mirovinu uz pomoć države

  • Brzi krediti u Njemačkoj: što sve treba znati i kome se naši najradije obraćaju

    Brzi krediti u Njemačkoj: što sve treba znati i kome se naši najradije obraćaju

  • HANDYSHOP AUGUSTENSTRAßE: Najkraći put do mobitela i interneta

    HANDYSHOP AUGUSTENSTRAßE: Najkraći put do mobitela i interneta

  • POVRAT POREZA U NJEMAČKOJ: Karolina Čumorić

    POVRAT POREZA U NJEMAČKOJ: Karolina Čumorić