Hrvatska i Bavarska za bolju kontrolu vanjskih granica Europske unije

Katarina Vladogorec avatar
Ilustracija službenika koji udara pečat na dokument

Bavarski i hrvatski ministri unutarnjih poslova Joachim Herrmann i Davor Božinović zaključili su prilikom susreta u Muenchenu u utorak da treba pojačati zaštitu vanjskih granica Europske unije kako bi se smanjila ilegalna migracija.

„Mi bismo imali mnogo manje problema s ilegalnom migracijom kada bi sve zemlje članice Europske unije vanjske granice čuvale tako dobro kao što to čini Hrvatska“, rekao je bavarski ministar unutarnjih poslova Joachim Herrmann (Kršćansko-socijalna unija CSU) na zajedničkoj konferenciji za medije s Davorom Božinovićem u Muenchenu.

Herrmann je objasnio kako je nakon sporazuma sa Srbijom mađarsko-srbijanska granica „intenzivno čuvana“ što je prebacilo smjer kretanja migranata preko Bosne i Hercegovine. „To je pojačalo pritisak na Hrvatsku preko koje sada ilegalni migranti pokušavaju ući u Europsku uniju“, rekao je Herrmann.

Dogovor na razini EU

Bavarski ministar unutarnjih poslova, koji se, kako je rekao, od 2017. redovito nalazi s Božinovićem, je ukazao i na dogovor oko izbjeglica postignut na razini EU-a početkom ove godine i rekao da se taj dogovor mora provesti u djelo.

„Moj hrvatski kolega i ja smo mišljenja da je u Europskoj uniji potrebna hitna promjena odnosa prema ilegalnoj migraciji, a neizostavni dio tog procesa je efektivna zaštita granica. Ja sam sretan što je ministar Božinović danas obećao da će Hrvatska i dalje intenzivno štititi svoju vanjsku granicu“, rekao je Herrmann.

Izrazio je želju pojačanog angažmana Frontexa i na granici između Srbije i Bosne i Hercegovine. Zaštita granica se, kako je rekao, odnosi i na granice unutar Šengenskog prostora, ukazavši na kontrole koje se u Bavarskoj već godinama provode na granici s Austrijom, a od nedavno i na granici s Češkom.

Ukazao je i na prošlotjedni teroristički napad u Solingenu za koji je osumnjičen jedan sirijski izbjeglica te rekao kako se nada da će ovaj događaj biti „zvono na uzbunu“ za njemačku vlada da poduzme drastične promjene kada je u pitanju ilegalna migracija.

Herrmann se na kraju obraćanja medijima Božinoviću zahvalio i na „vrlo dobroj suradnji“ na razini borbe protiv kriminala. „Naše policije vrlo dobro surađuju. Trenutno su bavarski policajci u hrvatskim turističkim središtima, a isto tako će hrvatski policajci biti prisutni i na ovogodišnjem Oktoberfestu“, rekao je bavarski ministar unutarnjih poslova.  

Božinović: Broj ilegalnih prelazaka migranata ove godine smanjen za 55 posto

Hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović se bavarskom kolegi zahvalio na gostoprimstvu i „izvrsnoj suradnji“ proteklih godina. „Migracije su bile glavna tema kako mog prvog susreta s ministrom Herrmannom tako i ovog petog“, rekao je Božinović

Ukazao je na to kako Hrvatska ima najdulju vanjsku granicu od svih zemalja koje su članice Šengena te zahvalio Njemačkoj, a posebice Bavarskoj na podršci u procesu ulaska Hrvatske u šengensku zonu.

„Hrvatska je ispunila svoja obećanja dana prije ulaska u Šengen i ni u jednom trenutku nije zapostavila zaštitu vanjskih granica Europske unije a to ćemo činiti i dalje jer nam je sigurnost naših i građana EU-a na prvom mjestu“, rekao je hrvatski ministar.

Dodao je kako je Hrvatska svjesna da Europska unija ima problema s nezakonitim migracijama. „Svi mi u Europskoj uniji pa tako i u Hrvatskoj imamo mnogo stranih radnika koji dolaze raditi i živjeti u naše zemlje i taj legalni model je model za koji bi mi htjeli da postane jedini model useljavanja u EU. Sve izvan ovog okvira, osim nekih humanitarnih slučajeva kojih je manje nego prije, je nešto s čime se nažalost moramo nositi“, rekao je Božinović.

Istaknuo je da, iako su rute kretanja migranata prebačene na Bosnu i Hercegovinu, broj ilegalnih prelazaka ove godine smanjen za 55 posto. „365 dana u godini, 24 sata dnevno hrvatska policija sprječava ilegalne ulaske u Hrvatsku do kojih ne bi dolazilo da ti koji pokušavaju ući nisu angažirali krijumčarske skupine. Mi smo ove godine uhitili preko 1.400 osoba koje su se bavile krijumčarenjem ljudi preko granice“.

Božinović je dodao da ti krijumčari „koriste nesreću ljudi“ te izrazio uvjerenje da je velik broj uhićenih krijumčara pridonio i padu broja ilegalnih ulaska u Europsku uniju.

Kazao je kako bi bilo dobro da se zemljama koje su kandidati za članstvo u EU ukaže i na potrebu važnosti zaštite granica od ilegalnih migracija. „Ne bi trebalo propustiti da im se ukaže na to da Europska unija očekuje njihovu punu suradnju kada je u pitanju sprječavanje ilegalnih prelaska granice“, zaključio je Božinović.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI