Jesu li programi zapošljavanja izbjeglica u Njemačkoj polučili uspjeh?

Dejan Djukic avatar
Ilustracija učitelja koji objašnjava učeniku rad na račnaru

U listopadu 2023. godine, njemački ministar rada Hubertus Heil pokrenuo je program Jobturbo, s ciljem ubrzanja zapošljavanja izbjeglica, posebice onih iz Ukrajine. Program je imao za cilj integrirati izbjeglice na njemačko tržište rada brže i učinkovitije.

Prema podacima za rujan 2024. godine, više od 500.000 ukrajinskih izbjeglica i gotovo 700.000 izbjeglica iz drugih zemalja (npr. Afganistan, Sirija) boravi u Njemačkoj. Međutim, rezultati nisu toliko impresivni. Samo 29,4% ukrajinskih izbjeglica i 44,6% izbjeglica iz drugih zemalja pronašlo je posao, s malim povećanjem u odnosu na prethodnu godinu.

Razlozi za slabe rezultate

Neki stručnjaci tvrde da konjunkturna slabost i porast stečajeva tvrtki u Njemačkoj usporavaju proces zapošljavanja. Uz to, dolazak novih izbjeglica također igra ulogu. Proces od dolaska do zaposlenja može trajati mjesecima, što snižava opću stopu zaposlenosti među izbjeglicama.

Stručnjaci o programu Jobturbo

Iako neki kritičari nazivaju program “potpunim promašajem”, drugi smatraju da su pozitivni efekti počeli tek s proljećem 2024. godine. Naime, zima predstavlja izazov za tržište rada, ali s dolaskom proljeća, stopa zaposlenosti izbjeglica je porasla.

Herbert Brücker iz Instituta za tržište rada predviđa da će do kraja godine stopa zaposlenosti među ukrajinskim izbjeglicama doseći 35%, dok će izbjeglice iz drugih zemalja dosegnuti 48%. No, postavlja se pitanje hoće li to biti dovoljno s obzirom na rastuću potrebu za radnom snagom i demografske promjene.

Nedostatak radne snage u Njemačkoj

Osim što tvrtke imaju problema s popunjavanjem radnih mjesta, i same njemačke institucije pate od nedostatka stručnog kadra. To dodatno usporava proces zapošljavanja izbjeglica, kako ističu brojni poslodavci.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI