Pad industrijske proizvodnje u Njemačkoj: Utjecaj i očekivanja

Dejan Djukic avatar

Objavljeno

Tvornica sa dimnjacima iz kojih izlazi dim

Njemačka, vodeća ekonomska sila Europe, suočava se s padom industrijske proizvodnje koji je izazvao zabrinutost među ekonomistima i poslovnom zajednicom. Prema najnovijim podacima Njemačkog saveznog ureda za statistiku (Destatis), industrijska proizvodnja smanjena je u nekoliko ključnih sektora. Ovaj pad dolazi u vremenu kada njemačko gospodarstvo prolazi kroz različite izazove, uključujući visoke cijene energije, inflaciju i globalne ekonomske pritiske.

Glavni čimbenici koji doprinose padu proizvodnje

Pad industrijske proizvodnje u Njemačkoj rezultat je niza čimbenika, od kojih su neki povezani s globalnim kretanjima, dok su drugi specifični za njemačko gospodarstvo.

1. Rast cijena energije

Jedan od najznačajnijih čimbenika koji utječu na pad industrijske proizvodnje je rast cijena energije. Njemačka industrija, posebno sektori koji troše velike količine energije, suočava se s rastućim troškovima zbog povećanja cijena nafte i plina. Ova povećanja uzrokuju smanjenje profitnih marži, što smanjuje kapacitete za daljnja ulaganja.

2. Visoka inflacija

Inflacija, koja je zahvatila eurozonu, dodatno pritišće gospodarstvo. Troškovi materijala i sirovina također su značajno porasli, što čini proizvodnju skupljom. Visoke cijene utječu na konkurentnost njemačkih proizvoda, smanjujući njihovu atraktivnost na međunarodnom tržištu.

3. Poremećaji u opskrbnim lancima

Globalni poremećaji u opskrbnim lancima, koji su se intenzivirali tijekom pandemije COVID-19 i nastavljeni zbog geopolitičkih napetosti, također utječu na industriju. Poteškoće s nabavom ključnih materijala dovode do kašnjenja u proizvodnji, što smanjuje učinkovitost i kapacitet proizvodnih pogona.

Koji su sektori najviše pogođeni?

Neki od najvažnijih sektora njemačke industrije osjetili su značajan utjecaj ovih promjena. Najviše pogođeni sektori uključuju automobilsku industriju, kemijski sektor i metaloprerađivačku industriju.

Automobilska industrija

Njemačka automobilska industrija, jedan od glavnih pokretača ekonomskog rasta, pogođena je visokim troškovima i smanjenjem globalne potražnje. Visoka cijena električnih automobila i rastući troškovi proizvodnje negativno utječu na ovaj sektor.

Kemijski sektor

Kemijska industrija, koja zahtijeva intenzivnu upotrebu energije, također bilježi pad proizvodnje. Zbog visokih cijena energije, profitabilnost ovog sektora je smanjena, a mnogi proizvođači su prisiljeni smanjiti kapacitete kako bi ostali konkurentni.

Metaloprerađivačka industrija

Metaloprerađivačka industrija, koja ovisi o čeliku i aluminiju, suočava se s visokim cijenama sirovina. Osim toga, poremećaji u opskrbi čelikom i aluminijem dodatno otežavaju proizvodnju.

Utjecaj na njemačko gospodarstvo

Pad industrijske proizvodnje u Njemačkoj ima šire implikacije za cjelokupno gospodarstvo zemlje. Industrija čini značajan udio njemačkog BDP-a, pa svako smanjenje proizvodnje direktno utječe na ekonomski rast.

Smanjenje izvoza

Njemačka ekonomija uvelike ovisi o izvozu, posebno industrijskih proizvoda. Pad proizvodnje dovodi do smanjenja izvoza, što utječe na trgovinsku bilancu. To može oslabiti međunarodnu poziciju Njemačke kao glavnog izvoznika u eurozoni.

Utjecaj na radna mjesta

Smanjenje proizvodnje može dovesti do otpuštanja u industrijskim sektorima. Pad zaposlenosti može dodatno opteretiti njemački socijalni sustav i smanjiti ukupnu potrošnju, što bi dodatno oslabilo gospodarstvo.

Kako se Njemačka može prilagoditi?

Njemačka vlada razmatra različite opcije za podršku industriji i ublažavanje utjecaja pada proizvodnje.

1. Subvencije za energiju

Jedna od mogućnosti je subvencioniranje cijena energije za energetski intenzivne industrije. Takve mjere mogle bi pomoći proizvođačima da smanje troškove i očuvaju konkurentnost na tržištu.

2. Inovacije i digitalizacija

Njemačka se sve više okreće digitalizaciji kao načinu da poboljša učinkovitost i smanji troškove. Povećana ulaganja u istraživanje i razvoj, kao i tehnološke inovacije, mogla bi pomoći industriji da se prilagodi novim uvjetima.

3. Diversifikacija opskrbnih lanaca

Njemačke tvrtke sve više istražuju mogućnosti za diversifikaciju opskrbnih lanaca, kako bi smanjile ovisnost o globalnim poremećajima. Regionalizacija opskrbe i diversifikacija dobavljača ključni su koraci za osiguranje stabilnosti proizvodnje.

Dugoročne prognoze

Unatoč trenutnim izazovima, neki ekonomisti smatraju da njemačka industrija ima potencijal za prilagodbu i dugoročni oporavak. Stabilizacija cijena energije i smanjenje inflacije mogli bi poboljšati uvjete za proizvodnju. Njemačka industrija, poznata po inovativnosti, mogla bi iskoristiti trenutnu krizu za prelazak na održivije poslovne modele i zelenu energiju.

Destatis i drugi analitički centri predlažu pomno praćenje industrijskog sektora u narednim mjesecima kako bi se procijenili daljnji učinci. Njemačka, kao ključna ekonomija Europe, nastavit će tražiti načine za stabilizaciju svog gospodarstva i jačanje otpornosti industrijskog sektora.

MOŽDA ĆE TE ZANIMATI