Bugarska osvojila Eurosong 2026, Hrvatska završila na 15. mjestu

Bugarska predstavnica na velikoj pozornici drži bugarsku zastavu tijekom nastupa pod reflektorima
Maja Grbeša avatar

Bugarska je prvi put u povijesti pobijedila na Eurosongu, dok je hrvatska etno-pop grupa Lelek s pjesmom “Andromeda” osvojila 15. mjesto u finalu održanom u Beču. Ovogodišnje izdanje Eurovizije obilježile su političke kontroverze, bojkoti nekoliko država i napetosti oko sudjelovanja Izraela.

Bugarska do povijesne pobjede

Bugarsku je do pobjede dovela pjevačica Dara s pjesmom “Bangaranga”, energičnim pop nastupom koji je osvojio publiku i žirije diljem Europe. Nakon pobjede priznala je kako ni sama još nije svjesna što se dogodilo.

“Bangaranga je osjećaj koji svatko nosi u sebi. To je trenutak kada odlučiš živjeti bez straha”, izjavila je nakon finala.

Eurosong u sjeni rata i bojkota

Ovogodišnji Eurosong održan je u sjeni rata u Gazi i rasprava oko sudjelovanja Izraela. Španjolska, Nizozemska, Irska, Island i Slovenija odlučili su bojkotirati natjecanje zbog izraelske vojne ofenzive u Gazi.

Izrael je nastupio s pjesmom “Michelle”, a tijekom objave glasova publike ponovno su se čuli zvižduci u dvorani. Izraelski predstavnik Noam Bettan zahvaljujući glasovima publike skočio je s osmog mjesta na drugo mjesto ukupnog poretka.

Kontroverze su dodatno pojačane nakon što je izraelska televizija KAN dobila upozorenje organizatora zbog agresivne kampanje za glasove na društvenim mrežama. Videozapisi su kasnije uklonjeni.

Hrvatska završila na 15. mjestu

Hrvatsku je predstavljala grupa Lelek s pjesmom “Andromeda”, koja je spojila etno elemente i moderni pop zvuk. Nakon glasova žirija Hrvatska je bila 16., no glasovi publike donijeli su ukupno 124 boda i pomak na 15. mjesto.

Članice grupe objasnile su da pjesma govori o ženskoj snazi, izdržljivosti i povijesnom nasljeđu žena iz Bosne i Hercegovine koje su tijekom Osmanskog Carstva nosile tetovaže kao oblik zaštite i identiteta.

Iako rezultat nije ponovio uspjeh Baby Lasagne iz 2024., kada je Hrvatska bila druga, plasman u sredinu tablice ipak je bolji od prošlogodišnjeg nastupa Marka Bošnjaka koji nije uspio ući u finale.

Favoriti ostali bez pobjede

Među najvećim favoritima prije finala bili su Finska s pjesmom “Liekinheitin” i Australija s baladom “Eclipse”. Finska je završila na šestom mjestu, dok je Australija bila četvrta.

Unatoč velikim očekivanjima, publika i žiriji na kraju su najveću podršku dali Bugarskoj, koja je tako ostvarila povijesnu pobjedu na 70. izdanju Eurovizije.

Logo Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske
Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske
  • Riester mirovina u Njemačkoj: kako osigurati dodatak na buduću mirovinu uz pomoć države

    Riester mirovina u Njemačkoj: kako osigurati dodatak na buduću mirovinu uz pomoć države

  • Brzi krediti u Njemačkoj: što sve treba znati i kome se naši najradije obraćaju

    Brzi krediti u Njemačkoj: što sve treba znati i kome se naši najradije obraćaju

  • HANDYSHOP AUGUSTENSTRAßE: Najkraći put do mobitela i interneta

    HANDYSHOP AUGUSTENSTRAßE: Najkraći put do mobitela i interneta

  • POVRAT POREZA U NJEMAČKOJ: Karolina Čumorić

    POVRAT POREZA U NJEMAČKOJ: Karolina Čumorić