Connect with us

Tech

Kako produžiti životni vijek baterija pametnih telefona, e-bicikala i ostalih uređaja?

Objavljeno

on

U današnje vrijeme, moderne litij-ionske baterije prisutne su u raznim svakodnevnim uređajima poput pametnih telefona, e-bicikala i drugih elektronskih uređaja.

No, kako osigurati da baterije ovih uređaja što duže zadrže svoju funkcionalnost? I isplati li se provoditi takvo upravljanje baterijama u svakodnevnom životu?

Kako očuvati trajnost baterije pametnog telefona

Istina je da će baterija pametnog telefona s vremenom izgubiti dio svoje izvorne snage. Međutim, postoje faktori koji mogu produljiti ili skratiti životni vijek baterije.

Općenito pravilo kaže da će baterija najduže trajati ako se njezina razina napunjenosti održava između 20 i 80 posto. Svaki put kada potpuno napunjena baterija ostane priključena na punjaču, gubi dio svoje snage. Stoga stručnjaci preporučuju da se baterija puni do određenog postotka, ali da se ne napuni potpuno, niti se do kraja isprazni.

Drugi rizici za bateriju uglavnom su povezani s njezinim okruženjem: Ako je izložena visokim temperaturama, na primjer, jer je pametni telefon dugo vremena izložen suncu, brzo će se smanjiti njena snaga. Slično vrijedi i za vlagu ili druge ekstremne uvjete. Također, loši jeftini punjači i adapteri mogu oštetiti bateriju.

Oglasi

Što je s električnim četkama za zube i e-biciklima?

Litij-ionske baterije nisu samo u pametnim telefonima – mnogi drugi uređaji poput električnih četkica za zube i e-bicikala koriste tu tehnologiju baterija.

Osnovna pravila su ovdje uglavnom ista: Posebno e-biciklu koristi ako se baterija što manje puta potpuno puni i prazni, već većinu vremena ostaje između 20 i 80 posto napunjenosti. To posebno vrijedi kada baterija dulje vrijeme ostane neiskorištena – primjerice, kada se bicikl preko zime stavlja u garažu.

Što je stvarno isplativo?

Ostaje pitanje: Koliko je zaista praktično raditi na očuvanju baterije u svakodnevnom životu? Nisu svi uvijek svjesni razine napunjenosti baterije četkice za zube ili pametnog telefona i ne mogu uvijek pravovremeno povezati ili odspojiti uređaj. Punjenje preko noći možda nije najbolje za bateriju, ali za mnoge je manje rizično od toga da zaborave napuniti uređaj.

U pravilu, najvažnije je poduzeti mjere o kojima ne morate stalno razmišljati. To uključuje korištenje originalnih ili visokokvalitetnih punjača. Ili – dopustite uređajima da vam pomognu. Mnogi pametni telefoni danas imaju dodatnu funkciju koja automatski zaustavlja punjenje baterije iznad 80 posto u određenim situacijama, čime se štedi baterija.

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook