Connect with us

Njemačka

Snijeg, kiša, led: Kakvo nas vrijeme očekuje?

Objavljeno

on

Nakon arktičke hladnoće prošlog tjedna, Njemačku trenutno pogađa novi val hladnoće, a sve je rezultat Polarvortexa, koji obično uzrokuje temperature do minus 80 stupnjeva u Sjevernom Sibiru. Ovaj vrtlog sada se gura prema sjeverozapadnoj Europi. Skandinavija već od listopada bilježi ekstremne temperature do minus 40 stupnjeva.

Sljedeći tjedan obećava nastavak zimske idile s ledenom kišom, smrzavajućim snijegom i novim nanosima snijega. Nakon arktičke hladnoće ovog tjedna, sljedećeg tjedna predviđa se blagi porast temperatura. Njemačka meteorološka služba najavljuje promjenjivo vrijeme s temperaturama od 0 do 8 stupnjeva. Većina regija bit će oblačna i kišovita, dok će na jugu padati snijeg. Sredinom tjedna formirat će se zračna masa, jer topli zrak struji iz jugozapadne Europe prema sjeveroistoku, dok hladan zrak ostaje na svom mjestu.

To dovodi do nepredvidive meteorološke situacije i turbulencija. “Tko će dobiti snijeg, a tko kišu, još uvijek nije jasno”, kaže meteorolog Dominik Jung iz wetterneta. “Srijeda i četvrtak bit će vrlo zanimljivi. S miješanjem ledenih kiša i snijega, novih nanosa snijega. To je puni program.” Upozorava da bi moglo doći do ozbiljnih ometanja prometa.

Iako će u nekim dijelovima ponovno biti malo toplije, to ne znači da je zima gotova. Prema Jangu, sljedećeg tjedna opet može izgledati “prilično zimski”.

Nakon arktičke hladnoće: Polarvortex-Split omogućuje kasne zimske uvjete

Temperature sljedećeg tjedna mogu biti samo priprema za ono što dolazi. Polarvortex bi mogao donijeti minus temperature čak i u ožujku. To je moguće jer će u ponedjeljak doći do tzv. “Full Split” Polarvortexa. To je fenomen u kojem se vrtlog dijeli na nekoliko pojedinačnih vrtloga. Glavni vrtlog trebao bi ostati iznad Sjeverne Europe, dok će pomoćni vrtlog krenuti prema Kanadi.

Oglasi

FSP će vjerojatno trajati do sljedećeg četvrtka prije nego se vrati prema Sjevernom polu. Tijekom ovog procesa, nazvanog “Snapback”, topla zraka pada prema dolje i gura hladan zrak s tla iz Antarktike prema Sjevernoj Americi i Europi. Međutim, to ne uzrokuje odmah hladnu frontu; obično traje između dva do šest tjedana prije nego što se pojave posljedice.

Jedan od tih mogućih učinaka bio bi snažan anticiklon koji gura ledeni zrak iz Arktika prema Europi. Ovaj se scenarij može dogoditi i u veljači ili ožujku. Zbog toga nije neobično da njemačka meteorološka služba trenutno predviđa smirenje vremena u bliskoj budućnosti. Druga mogućnost je da arktički zrak umjesto toga pogodi Sjevernu Ameriku. To bi moglo značiti da će Njemačka izbjeći kasne zimske uvjete, dok trenutno u zapadnom dijelu Sjedinjenih Američkih Država vrijeme izaziva kaos i već je odnijelo nekoliko života.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook