Connect with us

Putovanja

Visoke kazne za prekršaje biciklista u Europi – neki prekršaji koštaju i više stotina eura

Objavljeno

on

Vožnja biciklom može biti sjajan način istraživanja gradova tijekom odmora. Međutim, mnogi turisti nisu svjesni da za kršenje prometnih propisa prijete ponekad drastične kazne. Ovo su samo neki od primjera drastičnih kazni diljem europskih metropola.

Varšava: 23 eura kazne za ignoriranje crvenog svjetla

U Varšavi, biciklistički prekršitelji relativno lako prolaze: za prelazak preko crvenog svjetla prijeti kazna od 23 eura. Oni koji su uhvaćeni bez svjetala ili tijekom vožnje bicikla s telefonom, moraju platiti 45 eura.

Berlin: među najnižim u Europi

I Berlin se ističe relativno niskim kaznama. To vrijedi za cijelu Njemačku. Prekršaji s biciklom kažnjavaju se prema jedinstvenom katalogu: 60 eura, primjerice, košta prelazak preko crvenog svjetla, a 55 eura telefoniranje tijekom vožnje. Oni koji su uhvaćeni bez svjetla, moraju platiti 20 eura.

London: Umjerene kazne za bicikliste koji krše prometne propise

I u Londonu je bolje sići s bicikla ako želite koristiti mobitel. Inače prijeti kazna od 60 eura. Isto vrijedi za prelazak preko crvenog svjetla ili vožnju bicikla po pločniku. Vožnja bez svjetla, s druge strane, sa 6 eura je relativno jeftina u usporedbi s ostatkom Europe.

Pariz: Visoke kazne za niz prekršaja

U Parizu, prema lokalnom katalogu kazni, biciklist koji ignorira crveno svjetlo mora platiti 135 eura. Isto vrijedi za vožnju po pločnicima ili telefoniranje tijekom vožnje. Vožnja bez svjetla relativno je “jeftina” i kažnjava se s 22 eura.

Oglasi

Kopenhagen: Grad biciklista s prilično osjetljivim kaznama

U Kopenhagenu, gdje biciklisti često dominiraju gradskim ulicama, kršenje prometnih pravila kažnjava se osjetljivim kaznama. Primjerice, telefoniranje za vrijeme vožnje bicikla košta 135 eura, ignoriranje crvenog svjetla 134 eura, a vožnja bez svjetla 95 eura.

Rim: Prekršaj prelaska preko crvenog svjetla košta više od 600 eura

U Rimu, vožnja biciklom bez svjetla kažnjava se s 24 eura. Telefoniranje je već skuplje – 161 euro. Ali prekršaj prelaska preko crvenog svjetla ima visoku kaznu od čak 613 eura.

Madrid: Vožnja bez svjetla košta 200 eura

Vozaču koji biciklom prelazi crveno svjetlo u španjolskoj prijestolnici prijeti kazna od 100 eura. Još skuplja je vožnja bez svjetla ili korištenje mobitela tijekom vožnje, što svaki puta košta 200 eura.

Bruxelles: Korištenje mobitela tijekom vožnje košta 110 eura

Vozač koji biciklom vozi bez svjetla tijekom noći riskira novčanu kaznu od 200 eura. Korištenje mobitela tijekom vožnje kažnjava se sa 110 eura – a također je bolje ne koristiti pločnik za vožnju bicikla, što može koštati 60 eura.

Atena: Ignoriranje crvenog svjetla može rezultirati kaznom od 700 eura

Biciklistima koji ignoriraju crveno svjetlo prijeti visoka kazna od 700 eura, što je vrhunac u Europi. Korištenje mobitela tijekom vožnje kažnjava se sa 100 eura, a vožnja bez svjetla s 40 eura.

Oglasi

Amsterdam: 140 eura kazne za korištenje mobitela tijekom vožnje

Vozačima koji ne poštuju prometne propise prijeti visoka novčana kazna u Nizozemskoj – 140 eura za korištenje mobitela tijekom vožnje, 100 eura za ignoriranje crvenog svjetla ili 95 eura za vožnju bez svjetla.

Vožnja biciklom može biti izuzetno ugodna tijekom odmora, ali važno je biti svjestan mogućih kazni za nepoštivanje prometnih propisa. Mnogi turisti nisu svjesni da kršenje pravila može dovesti do visokih novčanih kazni, a da nisu u potpunosti upoznati s lokalnim propisima. Stoga je važno provjeriti prije putovanja koji su propisi u odredištu i pridržavati se istih kako ne biste iznenada bili izloženi neplaniranim troškovima.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook