Bayer ispao: Mourinhov bunker izdržao do kraja; Sevilla drugi finalist

Objavljeno

on

Photo by INA FASSBENDER/AFP via Getty Images

Nogometaši Rome prvi su finalisti Europske lige nakon što su u uzvratnom polufinalnom dvoboju odigrala protiv Bayera u Leverkusenu 0-0 i time obranila prednost od 1-0 iz prvog dvoboja.

Statistika je bila u potpunosti na strani njemačke momčadi, koja je imala čak 23 udarca prema vratima, šest unutar okvira, ali nijedna lopta nije završila u mreži. Momčad Josea Mourinha je imala tek jedan udarac, a i taj je bio neprecizan.

Jose Mourinho, koji je s Romom prošle sezone osvojio prvo izdanje Uefine Konferencijske lige, imat će priliku 31. svibnja osvojiti i Europsku ligu na Puškaš Areni u Budimpešti, protiv pobjednika dvoboja Seville i Juventusa.

Dobri stari Mou parkirao je autobus i pustio Bayer da kruži oko šesnaesterca bez uspjeha

Nakon minimalne pobjede Rome nad Bayer Leverkusenom na Olimpicu, u Njemačkoj je Mourinho još jednom nadmašio svog bivšeg učenika, Xabija Alonsa. Leverkusen nije uspio probiti čvrsti i taktički postavljeni blok Mourinhove momčadi, pa nije bilo golova.

Unatoč tome, Bayer je imao brojne prilike. Posjed lopte je bio u korist Bayera sa 60 posto, a uputili su 23 udarca, od kojih je šest išlo u okvir gola. Međutim, sve je zaustavio vratar Rui Patricio, a najbliže pogotku je bio Moussa Diaby koji je u 12. minuti pogodio prečku.

Oglasi

Mourinhovi igrači su odigrali svoju prepoznatljivu igru, svedenu na minimum. Tokom cijele utakmice imali su samo jedan udarac, a nijedan nije išao u okvir. Jedini pokušaj za Romu dogodio se u drugoj minuti kada je Lorenzo Pellegrini zaprijetio, ali nakon toga nisu stvorili opasnost za protivnika.

Unatoč tome, Roma će zaigrati svoje četvrto europsko finale. Prvo finale su igrali u Kupu UEFA-e 1991. godine kada su poraženi od Intera

Sevilla spriječila novo talijansko finale

Za razliku od Rimljana, Sevilla će po peti put imati priliku osvojiti pehar koji je momčad iz Andaluzije osvajala tri godine zaredom (2014. – 2016.) te još jednom 2020., a prethodno je dvaput osvajala i Kup Uefa (2006. i 2007.) koji je bio preteča Europske lige.

Sevilla je spriječila talijansko finale u Budimpešti, iako je Juventus u 65. minuti bio blizu tom cilju, kad je Dušan Vlahović zatresao mrežu domaće momčadi na stadionu Ramon Sanchez Pizjuan, samo dvije minute nakon što je ušao u igru.

U tom trenutku je torinska momčad imala prednost od 2-1, uz onih 1-1 iz prve utakmice. No, momčad Massimiliana Allegrija je u finalu bila svega šest minuta.

Oglasi

Argentinac Erik Lamela u igru je ušao u 70. minuti, što će se pokazati kao proročanski potez Sevillinog trenera Josea Mendilibara. Već u sljedećoj minuti Lamela je asistirao, a Suso postigao izjednačujući pogodak koji je Sevilli donio produžetak.

Rakitić vodio Sevillu odličnom igrom

Već u petoj minuti dodanog vremena Lamela je na ubačaj Gila svladao gostujućeg vratara i postavio konačnih 2-1, dovoljnih za sedmo Sevillino finale u kojem će pokušati zadržati stopostotni učinak.

Jedino što je donekle pokvarilo ovu pobjedu Andalužana je nesmotreno zarađeno isključenje Marcosa Acune u 115. minuti, kad mu je nizozemski sudac Makkelie pokazao drugi žuti karton zbog zadržavanja igre pa Argentinac neće konkurirati za sastav na finalu protiv Rome 31. svibnja u Budimpešti.

No, tamo će svakako biti nekadašnji hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić koji je odigrao sve minute uzvratnog dvoboja i bio jedan od najboljih igrača Seville. Rakitiću će ovo biti drugo finale sa Sevillom, s kojom je 2014. osvojio prvi od četiri naslova u Europskoj ligi i kao kapetan podignuo veliki pobjednički trofej.