Rukomet

EP, rukometaši: Hrvatska uvjerljiva protiv Rumunjske

Objavljeno

on

Hrvatska muška rukometna reprezentacija uvjerljivom je pobjedom 31-25 (16-12) protiv Rumunjske zaključila prvi krug natjecanja na Europskom prvenstvu u Njemačkoj, a u drugi krug će otići kao prvoplasirana reprezentacija skupine B.

Hoće li u drugi krug prenijeti jedan ili dva boda, ovisi o ishodu dvoboja Španjolske i Austrije koji je na rasporedu od 20.30 sati. U slučaju pobjede Španjolaca Hrvatska će krenuti u drugom krugu s dva boda, a ako drugo mjesto osvoji Austrija, onda će obje reprezentacije imati po jedan bod.

Za dvoboj s Rumunjima, Goran Perkovac je u vratarski par vratio Dominika Kuzmanovića uz Mateja Mandića, a mjesto startera na poziciji desnog vanjskog igrača umjesto ozlijeđenog Ivana Martinovića zauzeo je Luka Lovre Klarica. I upravo su njih dvojica obilježila dvoboj.

Klarica je dostojno zamijenio Martinovića, koji je nažalost izgubljen za ovaj turnir, i već u prvom poluvremenu postigao šest pogodaka pokazavši svoj raskošan napadački potencijal, uz nezanemariv obrambeni doprinos. Mladi reprezentativac Zagreba dvoboj je završio sa sedam pogodaka i proglašen je najboljim igračem utakmice.

Hrvatska je povela 3-1 u petoj minuti, ali Rumunji su pokazali da ih neće biti lako slomiti pa su do desete minute uspjeli doći do izjednačenja (4-4). Golom Klarice u 19. minuti izabranici Gorana Perkovca su prvi put došli do tri pogotka prednosti (10-7).

Oglasi

Ipak, Rumunji su uspjeli još jednom uhvatiti Hrvatsku i u zadnje tri minute ući izjednačeni (12-12), ponajviše zahvaljujući Andreiju Negruu koji je bio ubojit izvođač kaznenih udaraca (4/4).

No, Rumunjima je malo popustila koncentracija na kraju prvog poluvremena, a to su hrvatski rukometaši iskoristili za seriju 4-0 i najveću prednost na utakmici (16-12).

Zvonimir Srna i Marin Jelinić su golovima na početku drugog poluvremena hrvatsku prednost digli na +6 (18-12) i tu je, zapravo, postalo jasno da Rumunjska ne može pratiti tempo naših rukometaša.

Obrana je djelovala kompaktno i koristila svaku grešku suparnika pa je bilo prostora i za kontranapade. Bilo je lakih pogodaka i kad je španjolski stručnjak Xavi Pascual pokušao parirati Hrvatskoj igrom bez vratara. No, ništa nije donijelo značajniji rezultatski oporavak Rumunja.

Hrvatska je u 39. minuti prvi put došla do +7 (21-14), a najveća prijetnja rumunjskih rukometaša je bila serija od tri pogotka kojom su s -7 došli na -4 (24-20) u 46. minuti. No, stigao je brz hrvatski odgovor s dva pogotka Filipa Glavaša i Klarice za 27-20.

Oglasi

Tih sedam golova prednosti ostala je granica preko koje Hrvatska nije uspjela prijeći, iako je za to imala više prilika. Konačnih 31-25 postavio je Negru realiziravši i sedmi sedmerac koji je dosuđen za Rumunjsku.

Hrvatske strijelce predvodio je Klarica sa sedam golova, a po četiri su postigli Mario Šoštarić, Tomislav Kušan i Marin Jelinić. Tri pogotka su upisali Igor Karačić, Filip Glavaš i Zvonimir Srna. Dominik Kuzmanović je sakupio šest obrana.

Najbolji strijelac utakmice bio je Rumunj Andrei Negru s devet golova. Po tri su postigli Cosmin Grigoras i Andrei Buzle.

Rumunjska je natjecanje završila na zadnjem mjestu u skupini bez ijednog boda.

HRVATSKA – RUMUNJSKA 31-25 (16-12)

Oglasi

Mannheim. SAP Arena. Gledatelja: 13.293. Suci: Amar Konjičan i Dino Konjičanin (Bosna i Hercegovina).

HRVATSKA: Kuzmanović, M. Mandić; Mihić, Duvnjak, Šoštarić 4 (1), Karačić 3, Maraš, Kušan 4, Mamić, Cindrić 2, Lučin 1, Šipić, Glavaš 3, Srna 3, Klarica 7, Jelinić 4.

RUMUNJSKA: Iancu, Vasile; Ilie, Stanciuc 2, Nistor 2, Militaru, Cumpanici 2, Rotaru, Grigoras 3, Racotea, Sadoveac 1, Caba, Dedu 2, Negru 9 (7), Dragan 1, Buzle 3.

Isključenja: Hrvatska 8 minuta; Rumunjska 10 minuta

Sedmerci: Hrvatska 1/2; Rumunjska 7/7