Nogomet

Hrvatska je poražena na penale od Španjolske u finalu Lige nacija

Objavljeno

on

Španjolska nogometna reprezentacija osvojila je treće izdanje Uefine Lige nacija pobjedom u finalu odigranom pred 40.000 gledatelja na stadionu Feijenoord ‘De Kuip’ u Rotterdamu, do koje su Španjolci stigli boljim izvođenjem jedanaesteraca (5-4), jer nakon 120 minuta igre nije bilo pogodaka.

Hrvatska je najbolju priliku za pogodak u osnovnom dijelu utakmice imala u 51. minuti, kad je Josip Juranović sa desetak metara iskosa desno poslao loptu pokraj suprotne vratnice, dok su Španjolci najbolju priliku imali u 84. minuti, kad je Fatijev udarac s osam metara na gol-crti blokirao Ivan Perišić.

U produžetku su Španjolci bili opasnija momčad, ali nijedan njihov udarac nije išao unutar okvira pa je odluka o pobjedniku ostavljena za raspucavanje udarcima s 11 metara.

Nikola Vlašić, Marcelo Brozović, Luka Modrić bili su precizni izvođači u prve tri serije, ali je udarac Lovre Majera u četvrtoj seriji obranio Simon. Ivan Perišić je pogodio u petoj seriji i ostavio Hrvatsku “na životu”. Joselu, Rodri, Mikel Merino, Marco Asensio bili su precizni za Španjolce, ali je u petoj seriji Aymeric Laporte pogodio gredu.

Hrvatska imala sjajnu podršku navijača

U šestoj seriji Simon je obranio udarac Brune Petkovića, a drugu meč-loptu za Španjolsku iskoristio je Dani Carvajal i tako donio trofej Španjolcima koji su se pridružili Portugalu i Francuskoj kao osvajači Lige nacija.

Oglasi

Gotovo je nestvarno izgledao pogled na tribine stadiona De Kuip u finalu Lige nacija prekrivenim “crveno-bijelim” kvadratićima.

Finalni ogled “Vatrenih” i “Furije” pratilo je oko 40.000 gledatelja, pri čemu je više od 30.000 bilo hrvatskih navijača.

Bila je to sasvim sigurno jedna od najvećih posjeta hrvatskih navijača na nekoj utakmici “Vatrenih” izvan domovine.

Slične slike gledali smo na otvaranju Svjetskog prvenstva 2006. u Berlinu protiv Brazila, protiv Turske u četvrtfinalu Europskog prvenstva 2008. godine, te u rujnu prošle godine u Beču protiv Austrije u Ligi nacija. Međutim, na tim utakmicama bilo je mnogo i suparničkih navijača, dok je u Rotterdamu postajala samo jedna boja.

Pjevali “Ostani tu” Luki Modriću

Čak niti na finalu SP-a 2018. u Moskvi protiv Francuske nije bilo toliko hrvatskih navijača.

Oglasi

Atmosfera je bila sjajna, malotko je sjedio na svom mjestu. Navijalo se i skakalo. U jednom trenutku se spustila kiša, ali niti ona nije uspjela zaustaviti tribine.

Nažalost, na koncu su se radovali malobrojni Španjolci.

Posebno je bio upečatljiv trenutak u 10. minuti kada su De Kuipom zaorilo “Ostani tu, tu je tvoja mati…”.

Luka Modrić još uvijek nije javno obznanio svoje planove za budućnost, a u desetoj minuti utakmice hrvatski navijači su mu pokušali pomoći s donošenjem odluke.

“Ostani tu, tu je tvoja mati, Ostani tu, još će sunce sjati. Ostani tu, snove čuvaj samo za nju, Ostani tu….” orilo se stadionom Feynoorda.

Oglasi

Hrvatski navijači su preko društvenih mreža pokrenuli akciju kako bi se u desetoj minuti utakmice zapjevali stihove kultne pjesme Miše Kovača “Poljubi zemlju” i možda i na taj način nagovorilo Modrića da i dalje nastavi igrati za reprezentaciju.