Connect with us

Njemačka

Inflacija u Njemačkoj: Pad potrošačkih cijena u veljači, ali zabrinutost zbog postojane inflacije

Objavljeno

on

U veljači je diljem Njemačke došlo do daljnjeg slabljenja inflacije, dosegnuvši najnižu razinu od lipnja 2021. godine. Isto se dogodilo i u Bavarskoj, gdje je pritisak cijena za potrošače dodatno oslabio.

Prema procjeni Statističkog saveza Njemačke u četvrtak, potrošačke cijene porasle su u veljači samo 2,5 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. U istom razdoblju, cijene su u Bavarskoj porasle za 2,6 posto, nakon 2,9 posto u siječnju i 3,4 posto u prosincu. To je priopćeno iz Statističkog ureda Bavarske u Fürthu.

Međutim, u usporedbi s prethodnim mjesecom, došlo je do daljnjeg porasta od 0,5 posto. To se može objasniti snažnim fluktuacijama cijena tijekom prošle godine. Kada se izuzmu velike razlike u cijenama energenata, koje su znatno niže nego prije godinu dana, te u cijenama hrane, dobiva se jezgra inflacije. Ta jezgra iznosi 3,6 posto, što je cijeli postotni bod više od prosjeka.

Inflacija se ustalila i vjerojatno će još dugo ostati visoka

Ova situacija je zabrinjavajuća, jer viša jezgra znači da se inflacija ustalila i vjerojatno će još dugo ostati visoka. Pogotovo što se očekuje daljnji rast cijena hrane, što će posebno snažno pogoditi kućanstva s nižim prihodima.

Prema Statističkom uredu Bavarske, cijene u restoranima u Bavarskoj posebno su porasle, i to za 7,7 posto u usporedbi s veljačom 2023. godine. Razlog tome je povratak na staru stopu PDV-a od 19 posto u ugostiteljstvu, koja je u krizi izazvanoj pandemijom bila snižena na povlaštenu stopu od sedam posto.

Oglasi

Primjer cijena pokazuje da su ugostitelji tu poreznu povišicu prenijeli samo djelomično na svoje kupce. U sustavu brze prehrane, cijene su porasle samo 3,9 posto u usporedbi s prethodnom godinom. U oba sektora cijene su ponovno porasle u usporedbi sa siječnjem.

Viši troškovi energije i nedostatak stručnjaka utječu na cijene u restoranima i obrtništvu. Kao rezultat toga, neki lokali morali su ograničiti radno vrijeme.

Različiti trendovi cijena hrane

Statistički ured Bavarske smatra da su potrošači u Bayernu suočeni s blago višim cijenama hrane, s rastom od 0,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U usporedbi sa siječnjem, došlo je do smanjenja od 0,7 posto u veljači.

Primjerice, povrće je u Bayernu čak 8,5 posto jeftinije nego prošle godine u isto vrijeme. S druge strane, cijene voća porasle su za 3,5 posto. Stoga se isplati prilagoditi svoju kupnju hrane ovisno o sezoni i uspoređivati trenutne cijene.

Oni koji se griju na naftu i plin, posebno na drvo, sada dolaze do ušteda u usporedbi s veljačom 2023. godine, i to u prosjeku 3,5 posto. Cijene grijanja na lož-ulje gotovo su nepromijenjene tijekom godine, a goriva su bila 1,2 posto jeftinija u Bavarskoj. Cijene drva za ogrjev, peleta i drugih čvrstih goriva čak su pale za 18,1 posto.

Oglasi

Statistički ured ima i mjesečne podatke za izravnu usporedbu. Prema tim podacima, cijena lož-ulja porasla je za 2,9 posto od siječnja do veljače, a goriva su poskupjela za 1,1 posto. Cijene čvrstih goriva, poput peleta, i dalje su u silaznom trendu nakon zimske sezone.

Rast najamnina manji od inflacije

Što se tiče stanarina u Bayernu, Statistički ured primjećuje samo umjerene promjene, s rastom od 2,3 posto u odnosu na veljaču 2023. godine. Ovisno o situaciji i lokaciji, posebno u sveučilišnim gradovima i metropolama poput Münchena, ovdje su iskustva vrlo različita.

Za nove ugovore o najmu u prošloj godini ponovno su zabilježena značajna povećanja cijena. Osim toga, mnogi stanari i vlasnici nekretnina suočavaju se s naknadama za povećane troškove energije na početku rata u Ukrajini, koje se sada dijelom naplaćuju za više troškove grijanja iz 2022. i 2023. godine.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook