Connect with us

Njemačka

Inflacija u Njemačkoj: Što očekivati u 2024.?

Objavljeno

on

Inflacija u Njemačkoj: Što očekivati u 2024.?

S inflacijom od 5,9 posto, prošla godina bila je na drugom najvišem nivou od ponovnog ujedinjenja Njemačke. Krizni udar cijena na potrošače je već stigao. Međutim, postoji razloga za nadu da će u novoj godini biti bolje.

Inflacija u Njemačkoj s obzirom na stopu od 5,9 posto u 2023., još uvijek ne daje znakove olakšanja. Očekivalo se da bi prosječna stopa inflacije trebala biti oko dva posto kako bi gospodarstvo bilo zdravo i stabilno. No, tko god tu brojku stavi u kontekst, primijetit će da ima nade: najviša stopa inflacije od ujedinjenja zabilježena je 2022. sa 6,9 posto.

Naročito su skupi bili prehrambeni proizvodi

Savezni ured za statistiku potvrdio je visoku inflaciju krajem godine. Kako je već bilo navedeno u prvoj procjeni, prosječni porast cijena iznosio je 5,9 posto u 2023. Iako se potrošačke cijene tijekom godine nisu tako snažno povećavale, u prosincu su cijene ponovno značajno porasle, i to za 3,7 posto. Trenutačno se na blagajnama diljem zemlje ne primjećuje pravo opuštanje.

Važan pokazatelj za to je takozvana jezgra inflacije. To je stopa inflacije bez hrane i energije, koja iznosi 5,1 posto. Činjenica da je ova vrijednost tako blizu opće stope inflacije sugerira da se porast cijena ukupno učvrstio, ne samo kod roba već i kod usluga.

Statistički poseban učinak u prosincu zbog pomoći u energiji

U studenom, inflacija je dosegla najnižu razinu od lipnja 2021. godine s 3,2 posto na godišnjoj razini. Međutim, tada je došlo do skoka cijena jer je godinu dana ranije savez jednokratno preuzeo troškove mjesečnog predujma za potrošače plina i grijanja. To je trebalo financijski olakšati potrošačima.

Oglasi

S obzirom na to da je taj izvanredni prigušivač cijena u 2022. godini nestao, rezultirao je statističkim baznim efektom s većim porastom na godišnjoj razini. U izravnoj usporedbi od studenog do prosinca 2023., potrošačke cijene povećale su se samo za 0,1 posto.

Siječanj 2024. bit će još jedan mjesec kritičan za cijene

Institut za makroekonomiju i istraživanje konjunkture (IMK) očekuje da će u tijeku siječnja 2024. godine doći do još jednog visokog porasta inflacije, slično kao i u prosincu. S jedne strane, jer kočnice cijena energije nisu završene tek krajem zime, već s početkom nove godine. Osim toga, porez na dodanu vrijednost u ugostiteljstvu povećao se sa 7 posto u prosincu na 19 posto u siječnju.

Prema procjeni IMK-a, najranije u veljači očekuje se početak silaznog trenda. Taj bi se trend trebao tijekom godine smirivati. IMK, koji financira Fondacija Hans-Böckler, bliska sindikatima, procjenjuje da će prosječna stopa inflacije za cijelu 2024. godinu iznositi samo 2,5 posto.

Najviše pojeftinio maslac

Rekordnih 6,9 posto iz 2022. godine nisu dosegnuti u 2023. Međutim, inflacija je s gotovo šest posto i dalje na visokom nivou. Najviše se to vidi kod hrane, koja je poskupila za 12,4 posto, kaže Ruth Brand, predsjednica Saveznog ureda za statistiku.

Za kruh i proizvode od žitarica moralo se platiti čak 16,4 posto više. Također, za mliječne proizvode, jaja i slatkiše (poput šećera, marmelade, meda) porasle su za po 15,7 posto. I za ribu i povrće na blagajni se tražilo znatno više novca. Najjeftiniji je postao maslac s minusom od 17,8 posto.

Oglasi

Privremeni trend pada prekinut

Stručnjaci smatraju da je na početku nove godine 2024. moguć daljnji porast inflacije, barem u siječnju, prije svega zbog završetka nekih državnih mjera olakšanja poput kočnica na cijenama energije za plin i struju. Osim toga, savezna, državna i lokalne vlasti povećale su brojne poreze i pristojbe, od poreza na dodanu vrijednost za ugostitelje do parkirališnih naknada. Osim toga, troškovi energije, koji su bili najveći pokretač cijena 2022., nisu se više tako snažno povećavali.

Inflacija u Njemačkoj

Bundesbanka očekuje da će proći još neko vrijeme prije nego što porast cijena bude pravilno suzbijen višim kamatama Europske središnje banke. Predsjednica ECB-a Christine Lagarde više puta je izjavila da je prema njezinom mišljenju još uvijek rano razmišljati o konkretnim smanjenjima kamata.

Inače, inflacija u eurozoni i većini drugih zemalja EU-a puno je niža nego u Njemačkoj. Stoga se očekuje da Lagarde prije svega čeka da i kod nas, u najvećoj europskoj zemlji, visoki pritisak cijena napokon popusti.

Razvoj cijena ne pogađa tako snažno druge zemlje EU-a

Tako je posebno španjolska vlada masivnim državnim mjerama poput kočnica cijenama suzbila inflaciju. A Francuskoj je uspjelo bolje kontrolirati rast cijena energije, posebno kod struje. Tema je prisutna i u drugim zemljama od početka rata u Ukrajini i povećanih cijena energije – ali ne s istim posljedicama kao u Njemačkoj.

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook