Connect with us

Njemačka

Njemačko gospodarstvo i ovisnost o Kini

Objavljeno

on

Istraživanje objavljeno ovih dana od strane ekonomskog instituta DIW otkriva da je njemačko gospodarstvo i dalje izrazito ovisno o Kini kada je u pitanju opskrba nizom proizvoda i sirovina. Iako su poduzeti napori da se diversificira tržište, kineski uvoz i dalje igra ključnu ulogu, navodi se u istraživanju.

Prema podacima Njemačkog ekonomskog instituta, uvoz iz Kine u Njemačku smanjio se gotovo za petinu tijekom 2023. godine. Međutim, udio kategorija proizvoda koje čine više od polovine uvoza, poput kemikalija, računala i solarnih ćelija, ostao je gotovo nepromijenjen.

Ovisnost o uvozu određenih kategorija proizvoda, poput lijekova i rijetkih minerala, čak se povećala, navodi se u istraživanju. “Zato se još ne vide naznake jasnog strukturnog smanjenja rizika, definiranog kao kontinuirani trend u smjeru značajnog pada uvoza”, zaključak je istraživanja.

Bez konkretnih mjera i obvezujućih ciljeva

Istraživanje dolazi uoči ovotjednog putovanja njemačkog kancelara Olafa Scholza u Kinu, s predstavnicima kompanija koje traže pravedniji pristup kineskom tržištu. Istodobno, Europa se suočava s valom jeftinog kineskog uvoza, što dodatno zabrinjava njemačke gospodarstvenike.

Kancelar Scholz će na putovanje povesti izvršne direktore kompanija poput Siemensa i Mercedesa, kao i grupu ministara, potvrđujući tako kontinuirano važnu ulogu kineskog tržišta za njemačko gospodarstvo.

Oglasi

Ovo je prvo Scholzovo putovanje u Kinu od usvajanja strategije koja predviđa “smanjenje rizika” kroz smanjenu ekonomsku izloženost drugom po veličini svjetskom gospodarstvu. Međutim, strategija nema konkretne mjere i obvezujuće ciljeve, donosi Reuters.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook