Connect with us

Njemačka

Povrati online trgovce u prosjeku koštaju pet do deset eura

Objavljeno

on

Naručio preko interneta, nije mi se svidjelo, vratio sam. Ono što je pozitivno za kupce dovodi do troškova za trgovce. Konkretno, pokušavaju smanjiti broj povrata.

Unatoč velikim naporima da se smanji broj povrata, internetska maloprodaja bori se s visokim troškovima povrata. To proizlazi iz studije instituta za istraživanje maloprodaje EHI, za koju su ispitani online trgovci iz Njemačke, Austrije i Švicarske.

Prosječna cijena je između pet i deset eura za svaki vraćeni artikl. Povrati u sektoru kućanstva i opremanja posebno su skuplji od 10 do 20 eura zbog njihove veličine i veće vrijednosti robe. Prema ispitanicima, najveći pokretač troškova je provjera vraćenih artikala i provjera njihove kvalitete.

Razlike ovisno o industriji

Prema studiji, obujam povrata uvelike varira ovisno o industriji. Za modne proizvode posebno su visoke stope od prosječnih 26 do 50 posto. Online kupci često naručuju nekoliko verzija kako bi odlučili koji im se odjevni predmet najviše sviđa prilikom isprobavanja, pišu autori studije. Ovo je dio poslovnog modela. Mnogi od vraćenih modnih artikala zatim se vraćaju u prodaju.

U prosjeku za sve grupe proizvoda, stopa povrata artikla je između šest i deset posto i stoga je na sličnoj razini kao i prethodnih godina. 58 posto trgovaca navodi da je stopa konstantna, 21 posto da je porasla, a 15 posto da se smanjila. Prema studiji, pandemija nije značajno utjecala na razvoj.

Oglasi

Razlozi povrata se bilježe

74 posto trgovaca posebno pokušava izbjeći povrate. Kako bi mogli poduzeti prave protumjere, 70 posto evidentira razloge povrata. Za 86 posto ispitanih detaljne informacije u online trgovini s preciznim opisima i ilustracijama najvažnija su mjera za smanjenje stope.

Nekoliko prodavača dopušta kupcima da pokriju troškove dostave za povrat. Samo 14 posto online trgovaca koristi ovu opciju kako bi smanjili broj povrata. Gotovo dvije trećine pokrivaju troškove dostave. “Čini im se da je bitno ponuditi ovu uslugu zbog visoke razine konkurencije i jer pretpostavljaju da korisnici očekuju takvu uslugu”, pišu autori.

Prema anketi tvrtke za istraživanje tržišta GfK, Nijemci ove godine nisu bili tako zainteresirani za kupnju putem interneta kao 2022. Prema tome, potrošili su 17 posto manje novca u nominalnim vrijednostima – tj. bez usklađivanja s cijenama – nego u prošla godina. “Nakon što su Nijemci tijekom pandemije bili prisiljeni puno stvari kupovati putem interneta, sada su opet sve više privučeni lokalnim trgovinama”, kaže GfK maloprodajni stručnjak Filip Vojtech.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook