Connect with us

Njemačka

Stiže li četverodnevni radni tjedan?

Objavljeno

on

Manji broj radnih dana uz punu plaću značio bi efektivniji rad i manje opterećenje radnika, no hoće li Njemačka uvesti četverodnevni radni tjedan? Političari s podjeljeni, a radnici su za opciju manje rada.

SDP-ova čelnica Saskia Esken aktualizirala je pitanje četverodnevnog radnog tjedna uz poruku kako ovaj model donosi veću produktivnost i efekasnost. Roditelji bi dobili više vremna za obitelj, lakše bi se organiziralo radno vrijeme i postigla bi se veća efektivnost. Mnogi ljudi već sada ne mogu živjeti od svojih plaća.

DGB: Nema rješenja za sve sektore

Predsjednica Njemačke konfederacije sindikata (DGB) Yasmin Fahimi pozdravila je prijedlog uvođenja četverodnevnog tjedna. Međutim, u “Intervjuu tjedna” na Deutschlandfunku nije vidjela opće rješenje. To mora biti “u svakoj industriji i iznad svega mora biti razjašnjeno i osigurano kroz kolektivne ugovore”. Fahimi je rekao da sve veća koncentracija radnih sati mora biti popraćena i dužim periodima oporavka. “Ali na to ne možete dati općenit odgovor.”

Sindikat: Četverodnevni radni tjedan šteti gospodarstvu

Hermann Gröhe, koji je zamjenik predsjednika frakcije Unije u Bundestagusmatra kako bi ovakav pristup naštetio njemačkom gospodarstvu.“Smanjenje radnog vremena i poskupljivanje rada u vrijeme nedostatka kvalificiranih radnika učinilo bi medvjeđu uslugu konkurentnosti”, rekao je za Tagesspiegel.

No, već postoje europske zemlje koje su uvele ovaj model rada i pokazalo se efektnim i doprinijelo je jačanju gospodarstva. No, njemačka radna snaga se suočava s problemom potplaćenosti, odnosno posldoavci žele radnika iskoristiti u 100 postonom kapacitetu kako ne bi za pojedine poslove trebali dodatne radne snage.

Oglasi

FDP: Mnoga područja zahtijevaju prisutnost

Glasnogovornik za politiku tržišta rada za parlamentarnu skupinu FDP-a, Pascal Kober, također vidi Eskenov prijedlog kao “malo razumljiv” s obzirom na “ogromnu potrebu za kvalificiranim radnicima” u mnogim područjima. Pretpostavka da bi rad općenito bio produktivniji sa sadašnjim četverodnevnim tjednom je netočna jer mnoge aktivnosti, posebno u sektoru skrbi, policije ili medicinske skrbi, zahtijevaju prisutnost zaposlenika. 

Tamo gdje se može dogovoriti četverodnevni radni tjedan, zaposlenici i poslodavci se o tome mogu sami dogovoriti bez potrebe za političkim savjetima, rekao je Kober.

Stranka ljevice inzistira na slobodi izbora

Stranka Ljevice pozvala je na subvencioniranje plaća za manje tvrtke za prelazak na četverodnevni radni tjedan s punom naknadom plaće. Prije Praznika rada 1. svibnja čelnica stranke Janine Wissler predstavila je plan kako bi se radno vrijeme moglo smanjiti. To uključuje početak s pilot projektima i potom uvođenje četverodnevnog tjedna u tri faze tijekom razdoblja od dvije godine.

S Wisslerovog gledišta, zaposlenici bi trebali imati mogućnost slobodnog izbora hoće li raditi četiri ili pet dana. “Studije pokazuju da četverodnevni tjedan povećava i produktivnost i dobrobit”, tvrdi Wissler. “Međutim, mnogi zaposlenici imaju veliku zabrinutost jer se boje pada plaća.” Stoga mora postojati puna naknada plaće.

Ekonomski račun mljekarice?

Udruga poslodavaca BDA odbila je zahtjeve za četverodnevnim radnim danom uz punu naknadu plaće. “Znatno manje rada uz punu naknadu plaće – ekonomski je to računica mljekarice”, rekao je izvršni direktor BDA Steffen Kampeter za “Bild am Sonntag”. No, nema ništa protiv individualnih rješenja u tvrtkama. BDA se jako zalaže za fleksibilizaciju zakona o radnom vremenu, ali smanjenje tjednog radnog vremena “šalje pogrešan signal u našoj situaciji”.

Oglasi

Predsjednik IG Metalla, Jörg Hofmann, međutim, branio je prijedlog svog sindikata. Očekuje da će četverodnevni radni tjedan povećati ukupni obujam posla. “Jedanaest milijuna zaposlenika, uglavnom žena, radi skraćeno radno vrijeme. To je gotovo 30 posto svih zaposlenika koji podliježu socijalnim doprinosima, što je najveći udio u Europi”, objasnio je Hofmann za novine.

Ankete među zaposlenicima koje je proveo IG Metall pokazale su da bi uz 32-satni četverodnevni radni tjedan više žena bilo spremno vratiti se na puno radno vrijeme jer model radi i s obitelji. “Kad bi samo deset posto žena priješlo s nepunog radnog vremena na četverodnevno puno radno vrijeme, opseg posla bi se povećao više od cilja vlade za imigraciju 400.000 kvalificiranih radnika godišnje”, nastavio je Hofmann.

IG Metall je nedavno vodio kampanju za uvođenje četverodnevnog radnog tjedna s punom naknadom plaće.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook