Connect with us

Njemačka

Vozački ispit je preskup, ali postoje načini za uštedu – Evo kako!

Objavljeno

on

vozački ispit u njemačkoj

Vozački ispit je skup kao nikad. Postoje velike razlike: jedna osoba možda plaća 2.100 eura, dok druga plaća više od dvostruko. Zašto je to tako – i kako se može uštedjeti?

Polaganje vozačkog ispita trenutačno je popularno – barem tako izgleda kad pogledate brojke ADAC-a: 3,6 milijuna teorijskih i praktičnih ispita položeno je u 2022. godini. Toliko nikada nije bilo do sada. Međutim, vozački ispit postaje sve skuplji. Trebat će do 4.450 eura – ako oba ispita položite iz prvog pokušaja.

Instruktor vožnje Werner Hofmiller vidi nekoliko razloga za to: Promet je danas znatno veći, a dodano je i mnogo prometnih pravila. “Zbog toga je danas potrebno puno više sati vožnje nego ranije.” Hofmiller zna o čemu govori: gotovo 40 godina je instruktor vožnje u Münchenu; autoškolu je preuzeo od oca, koji ju je pak preuzeo od svog oca.

Različite cijene sati vožnje

Međutim, prije je bilo potrebno ne samo manje sati vožnje, već su sati bili i jeftiniji. To ima različite razloge, kaže instruktor vožnje. Automobili su postali skuplji, a autoškole moraju stalno plaćati veće troškove softvera.

Međutim, koliko košta sat vožnje također ovisi o autoškoli, kaže ADAC-ova glasnogovornica Katharina Lucà. Stoga savjetuje uspoređivanje cijena. Moguće je “da ćete, ako odete nekoliko kilometara u jednom ili drugom smjeru, pronaći jeftiniju autoškolu.”

Oglasi

To može ići još dalje: Moguće je položiti vozački ispit na selu – međutim, za to morate imati tamo prijavljeno prebivalište ili raditi u tom mjestu ili području, studirati ili ići u školu. Zbog manjeg prometa na selu obično je potrebno manje sati vožnje. Oni koji su položili vozački ispit na selu vjerojatno bi u Münchenu prvotno “doživjeli neuspjeh” na ispitu, kaže instruktor vožnje Hofmiller. “Ali možete to učiniti polako, postepeno se približavajući, a ne odmah se upuštajući u gužvu.”

Kako uštedjeti na vozačkom ispitu

I ima još savjeta. Jedan nas vraća u djetinjstvo: djeca i mladi bi mogli više gledati kroz prozor dok se voze s roditeljima u automobilu, a ne “gledati u mobitele” – od toga bi bila višestruka korist. Tako se rano upoznajete s prometnim situacijama i bolje se pripremate za autoškolu, a manje buljite u ekrane. Hofmiller također vidi odgovornost škola u tome, potrebno je više obrazovanja o prometu.

Naravno, također igra veliku ulogu u kojoj dobi osoba uči voziti. Ovdje vrijedi: Što mlađe, to bolje. “Svake godine, kako starite, teže je položiti vozački ispit.” Werner Hofmiller također preporučuje korištenje ADAC-ovih vježbališta i vježbanje s prijateljem ili roditeljem: “Onda će vam biti potrebno manje sati vožnje.”

Vježbanje na simulatoru

Također se može vježbati i na vozačkom simulatoru, kojeg ima sve više autoškola, kaže Hofmiller. Međutim, takav simulator ne može zamijeniti “normalnu vožnju”. To potvrđuje i glasnogovornica ADAC-a Lucà: Vozački simulator može pomoći “da se vozači za prvih vožnji oslobode straha”, možete vježbati “kako funkcionira mijenjanje brzina i kvačilo, na primjer.”

Već tri godine postoji i vozački ispit B197: Ovdje se obuka obavlja na vozilima s automatskim i manualnim mjenjačem – ispiti se, međutim, obavljaju na “automatiku”. Šanse za položiti su time veće. Međutim, B197 ima smisla samo ako ćete kasnije voziti uglavnom s automatskim prijenosom, ističe instruktor vožnje Hofmiller. Mnogo je stvari koje treba uzeti u obzir. Ali također mnogo mogućnosti za uštedu.

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook