Connect with us

Svijet

Zapadne naftne kompanije ostvarile megaprofit

Objavljeno

on

Cijene goriva u Njemačkoj u rekordnom rastu

Dok potrošači pate od visokih cijena grijanja ili goriva, naftna industrija je prošle godine ostvarila rekordan profit. Pet najvećih kompanija je ostvarilo profit od ukupno više od 190 milijardi dolara.

Zahvaljujući izuzetno povećanim cijenama plina i nafte, zapadne naftne kompanije zarađuju više nego ikada. Stručnjaci polaze od toga da su najveće zapadne naftne kompanije EXXon, Chevron, BP, Shell i Total prošle godine ostvarili ukupan profit od više od 190 milijardi dolara. To potvrđuju i do sada objavljeni izvještaji samih kompanija.

Od izbijanja sukoba između Ukrajine i Rusije, pod pritiskom američke politike došlo je do djelomičnog bojkota na uvoz ruskog plina i nafte. To je dovelo do povećanja potražnje i povećanja cijene.

Povećane cijene nafte i plina nisu jedini razlog za megaprofit, smatra ekonomistica Sveučilišta Massachusetts Isabella Weber. Niski troškovi proizvodnje su također važan čimbenik, kaže ona. Naftna industrija je zatvorila skupe proizvodne pogone zbog pada potražnje tijekom pandemije i još ih nije vratila u puni pogon – iako je poslije korona krize globalna potražnja za naftom ponovo povećana, a ponuda smanjena sankcijama Rusiji zbog rata u Ukrajini.

Francuska: TotalEnergies – 36,2 milijarde dolara

Oglasi

Francuski TotalEnergies ima što pokazati: prošle godine je ostvario profit od nevjerojatnih 36,2 milijarde dolara – što je dvostruko više nego godinu dana ranije. Međutim, 15 milijardi dolara je otpisao zbog povlačenja iz Rusije i još neke stvari u visini od 700 milijuna dolara. 

Usprkos tome je čist profit rekordan 20,5 milijardi dolara (19,1 milijarda eura). Analizom ovih podataka jasno je da je zarada porasla za 28 posto i predstavlja jedan od najboljih rezultata u povijesti ove kompanije.

TotalEnergies je posebno profitirao od visokih cijena nafte i plina te ogromnog povećanja potražnje za ukapljenim prirodnim plinom (LNG) kako je kompanija objavila u srijedu. 

TotalEnergies planira otkup dionica u iznosu od dvije milijarde dolara u tekućem prvom kvartalu 2023., rekao je šef Totala Patrick Pouyanné. 

Shell, Exxon i Chevron zabilježile enormne profite

Oglasi

Britanski Shell zadovoljno trlja ruke zbog procvata posla s plinom. Naime, ova kompanija je u 2022. udvostručila svoj profit koji je iznosio oko 40 milijardi dolara.

A također britanska naftna kompanija BP više je nego udvostručila svoj profit prošle godine na oko 28 milijardi američkih dolara. 

Najveća američka naftna kompanija Exxon ostvarila je neto profit od skoro 56 milijardi dolara u 2022. godini – oko 140 posto više nego u prethodnoj godini i najveći rezultat u više od 140-godišnjoj povijesti kompanije. Pored njih i Chevron je zabilježio porast prodaje za duplo i ostvario prihod od 35,5 milijardi dolara.

Kritike zbog enormnih profita i (ne)reakcija vlasti 

Činjenica da u vremenima visoke inflacije, ali i globalnog zagrijavanja i klimatskih kriza upravo sektor nafte i sirovina pliva u novcu, izaziva međunarodne kritike. 

Oglasi

EU je već u rujnu odlučio uvesti takozvani porez na višak profita na spektakularne profite energetskih kompanija. Novac će biti iskorišten za financiranje pomoći građanima i poduzećima. Međutim, Exxon (SAD) je već najavio da će sudskim putem osporiti taj porez.

No, enormne zarade, kao i činjenica da se i dalje kupuje ruski plin i nafta preko arapskih zemalja, ukazuju da aktualne vlasti nemaju konkretnih planova ili su pak kroz lobije i nepotizam potkupljeni od strane naftnih kompanija.

Supredsjedatelj stranke Ljevice Martin Schirdewan kritizirao je planirano oporezivanje viška profita rekavši da je premalo i stupa na snagu prekasno. Najočitiji primjer je njemačka vlada koja je ljetnim akcijama doprinijela enormnim zaradama naftnih kompanija.

Zaštitnici potrošača u Njemačkoj pozivaju na intervencije politike: „Moraju se zabraniti preveliki profiti”, rekla je Leonora Holling, predsjednica udruženja potrošača energije za „Neue Osnabrücker Zeitung”. 

U Francuskoj su sindikati i ekolozi optužili TotalEnergies da se obogaćuje na račun okoliša i da istovremeno radnici nemaju skoro ništa od ogromnog profita. A TotalEnergies je na to odgovorio ukazujući na popuste na cijene goriva koje je prošle godine odobrio francuskim vozačima. Izvršni direktor Patrick Pouyanné obećao je daljnje takve mjere.

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook