Connect with us

Njemačka

Zašto su kvalificirani radnici u Njemačkoj nezadovoljni: “Jedna od neprijateljskih populacija na svijetu”:

Objavljeno

on

Umorni radnik

U međunarodnoj usporedbi Njemačka je jedno od najgorih odredišta za strane kvalificirane radnike. Ovo je rezultat nove studije “Expat Insider 2023”, koja je ispitala 12.000 stručnjaka koji žive u inozemstvu diljem svijeta.

U ukupnom poretku Njemačka je na 49. mjestu od 53. Iza Njemačke su samo Južna Koreja, Turska, Norveška i Kuvajt. Prema autorima, strani kvalificirani radnici u Njemačkoj jedni su od “najnesretnijih i najusamljenijih na svijetu”.

Otežano uključivanje i loša digitalna infrastruktura

Studija mjeri sreću i nesreću koristeći pet kategorija, za koje postoje dodatna podpodručja. Njemačka nije loša u svih pet kategorija – ali nigdje ne zauzima vrh. Kategorije i poredak za Njemačku u ovim kategorijama su:

  • Kvaliteta života (18)
  • Nastaniti se (50)
  • Radno (15)
  • Osnove iseljenika – digitalno, administracija, stanovanje, jezik (53)
  • Osobne financije (28)

Njemačka je najlošija u kategorijama “Expat Essentials” i “Settling In”. 30 posto ispitanih reklo je da su Nijemci neprijateljski nastrojeni prema strancima – čak su “među neprijateljskim stanovništvom u svijetu”, kako kaže studija. 55 posto je reklo da je bilo teško pronaći prijatelje – zbog čega se samo 32 posto osjećalo kao kod kuće u Njemačkoj.

Rezultati ove studije nisu novi, već nastavljaju trend koji traje već godinama. Istraživanje “Expat Insider” provodi se deset godina – a Njemačka je uvijek bila na začelju u potkategorijama “Ljubaznost lokalnog stanovništva” i “Ostvarivanje društvenih kontakata”.

Jezična barijera visoka u Njemačkoj

Međutim, Njemačka je najlošija kada su u pitanju digitalni mediji, administracija, stanovanje i jezik. Iznad svega, nedostatak digitalne infrastrukture, jezična barijera i teška potraga za smještajem stavljaju ogroman pritisak na strane kvalificirane radnike. Polovica ispitanih izjavila je da se teško snalaziti u zemlji bez znanja jezika. Osim toga, 60 posto sudionika smatra da je njemački težak za naučiti. Što se tiče bezgotovinskog plaćanja i postavljanja brzog pristupa internetu, Njemačka je također pri dnu usporedbe zemalja.

Oglasi

Polovici (56 posto) ispitanih teško je razumjeti njemačku birokraciju i administraciju, a tu je i napeto stambeno tržište koje stvara probleme za 58 posto sudionika.

Hitno su potrebni kvalificirani radnici iz inozemstva

S obzirom na činjenicu da Njemačka mora privući više kvalificiranih radnika iz inozemstva, to su loše vijesti. Koalicija semafor donijela je reformirani zakon o imigraciji kvalificiranih radnika koji je namijenjen olakšanju uvjeta za to. Ali poslovna stručnjakinja Ulrike Malmendier već je prije nekoliko tjedana nedostatak kulture dobrodošlice vidjela kao veliku prepreku. Njemačka, sa svojim kompliciranim jezikom, birokracijom i neadekvatnom brigom o djeci, već ima problema s dobivanjem kvalificiranih radnika koji će doći i ostati, rekla je za novine medijske grupe Funke.

“Kultura dobrodošlice ostavlja mnogo toga za poželjeti. A ako su nacionalističke snage i dalje u usponu, sigurno neće biti ništa lakše – pogotovo u regijama u kojima bismo željeli locirati veće tvrtke s višim plaćama“, rekao je Malmendier a prenosi Frankfurter Rundschau.

Prije samo nekoliko dana digla se pomutnja oko političara CSU Petera Ramsauera nakon što je rečeno da je u razgovoru s novinarima usporedio strane kvalificirane radnike sa “štetočinama”.

Ovo su najbolje zemlje za kvalificirane radnike

Dakle, Njemačka još mora puno toga nadoknaditi ako se useljavanjem želi boriti protiv nedostatka kvalificiranih radnika. Pa gdje bi Njemačka mogla naučiti lekciju? Sljedeće su zemlje dospjele među deset najpopularnijih zemalja na ljestvici studija za iseljenike:

Oglasi
  1. Meksiko
  2. Španjolska
  3. Panama
  4. Malezija
  5. Tajvan
  6. Tajland
  7. Kostarika
  8. Filipini
  9. Bahrein
  10. Portugal

Direktni susjedi Austrija i Švicarska također su ostvarili bolje rezultate: obje su zemlje u samom vrhu, posebice kada je riječ o kvaliteti života. Kada je riječ o “osnovnim stvarima za iseljenike”, obje susjedne zemlje prolaze bolje od Njemačke. Kada je u pitanju digitalna infrastruktura, Austrija je na 36. mjestu, a Švicarska čak na 7. mjestu.

Stručnjaci također smatraju da je uprava u Švicarskoj manje birokratska nego u Njemačkoj. “Kada je riječ o ključnim kriterijima, Njemačka čak ne može držati korak s drugim susjednim zemljama njemačkog govornog područja”, rezimiraju autori.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook