Connect with us

Nogomet

Trijumf Bundeslige: Bayern i Dortmund pokazuju snagu bez milijardi ulaganja

Objavljeno

on

foto: picture aliance / dpa Foto: INA FASSBENDER/AFP

Borussia Dortmund i FC Bayern plasirali su se u polufinale Lige prvaka, a time su opovrgnuli tržišnu logiku prema kojoj su potrebne milijarde ulaganja investitora kako bi se postigao sportski uspjeh.

Joshua Kimmich je u srijedu navečer na stadionu Allianz Arena u Münchenu postigao izvanredan uspjeh: svojim golom glavom u 64. minuti postigao je dva gola. Kimmich je doveo svoju momčad, FC Bayern, u vodstvo od 1:0 protiv Arsenala iz Londona, istovremeno postižući gol i za Njemačku, povećavajući vodstvo na 2:0.

Također, oba nedavna uspjeha FC Bayern Münchena i Borussije Dortmund u četvrtfinalu Lige prvaka mogu se čitati kao pobjede Bundeslige, platforme koja je prije samo nekoliko tjedana bila proglašena međunarodno nepostojanom. To je tvrdnja koju je iznio njezin vlasnik, sa sjedištem u Frankfurtu, Njemačka nogometna liga (DFL).

Žalbe zbog navodnih nedostataka konkurentnosti njemačkog modela sada će utihnuti.

One su impresivno opovrgnute stvarnošću na terenu. Borussia Dortmund se izborila kroz tešku skupinu s protivnicima poput Paris St. Germaina, Newcastle Uniteda i AC Milana, koji su svi financijski jači od Crno-Žutih. U nokaut fazi su prvo pobijedili Eindhoven, a zatim, u utorak navečer, u uzbuđujućoj utakmici, i Atletico Madrid.

Put Bayerna bio je nešto lakši, ali su i oni pobijedili klubove koji su napumpani investicijskim novcem. Protivnici u skupini, Manchester United, većinski su u vlasništvu američke poduzetničke obitelji Glazer, čije je dioničko društvo registrirano na Kajmanskim otocima. Arsenal, suparnik u četvrtfinalu, kontrolira Amerikanac Stan Kroenke, vlasnik i NBA momčadi Denver Nuggets i hokejaškog tima Colorado Avalanche, te posjeduje udjele u nogometnom timu Los Angeles Rams.

Oglasi

Već godinama DFL zavidi engleskoj Premier ligi.

Tamo igraju najveće zvijezde, tamo se najviše novca zarađuje prodajom televizijskih prava. Na primjer, posljednjeplasirana momčad Premier lige dobiva više novca od dugogodišnjeg njemačkog lidera Bayern Münchena. U očima DFL-a, to predstavlja neravnotežu, izobličenje tržišta, na koje su htjeli odgovoriti slijedeći engleski put i otvarajući se za investitore.

Taj je plan napušten krajem veljače nakon tjedana prosvjeda navijača i kada su teniske loptice počele padati na teren. DFL se povukao, ne bez uvrijeđenosti, ističući da njemački nogomet sebi najviše šteti. Njihova je poruka bila: Ako tako jako osuđujete novac investitora, dragi navijači, onda se nemojte čuditi ako vaše momčadi više ne osvajaju ništa u Europi.

Zapravo, Bayern i Dortmund još nisu ništa osvojili, samo su se plasirali u polufinale Lige prvaka. Međutim, posebno pobjeda Dortmunda pokazuje da se tržišna logika, prema kojoj je puno novca obvezni preduvjet za sportski uspjeh, može probiti kroz pametno vođenje i strastvenu borbu.

Uloga razbijača, anarhista i buntovnika

Osnovni odnosi snaga u europskom nogometu nisu se promijenili. Premier liga i dalje ostaje najpoželjnije odredište za najbolje igrače Bundeslige – i Dortmund, Leipzig i Leverkusen će i dalje morati puštati svoje najbolje talente.

No, ova sezona Lige prvaka pokazuje koju bi ulogu njemački klubovi – izuzev Bayern Münchena, koji je relativno dobro situiran – mogli preuzeti u Europi u sljedećim godinama. To su uloge razbijača, anarhista, buntovnika.

Oglasi

Liga prvaka od ove sezone više nije samo Toni Kroos iz Real Madrida s elegantnim dugim dodavanjima ili tempiranim driblinzima Kyliana Mbappéa iz PSG-a. To su i intervencije u obrani Dortmunda Nica Schlotterbecka i moćan gol glavom Niclasa Füllkruga.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook