Connect with us

Bavarska

München testira žute vreće i kontejnere za recikliranje

Objavljeno

on

Foto: dpa/Munchen TV - Munchen heuete/Soeren Stache/dpa-Zentralbild/ZB/Symbolbild

Za dvije trećine Bavarske, žute vreće ili kontejneri za recikliranje su svakodnevica, ali za München su to novosti. Do sada su stanovnici Münchena svoj otpad morali odnijeti do reciklažnih kontejnera. Grad sada želi saznati koje je sustav najbolji za zbrinjavanje reciklabilnog otpada.

Čini se da se informacija još nije proširila: prošlog četvrtka, u münchenskoj četvrti Lehel, prvi put su prikupljane žute vreće i bile su postavljene tek ispred nekoliko vrata. Unatoč tome što su tvrtke za zbrinjavanje na početku godine podijelile žute vreće u cijelom Lehelu, a u još četiri gradske četvrti žute kante i kontejnere za recikliranje – to je pilot projekt grada Münchena. Grad želi saznati koji je najbolji sustav zbrinjavanja otpada.

Stanovnica: “Reciklažna mjesta su ‘bezlična’ u gradu”

Za mnoge u Münchenu je jasno: sadašnji sustav to nije. Do sada su svoj ambalažni otpad morali odnijeti do jednog od 950 takozvanih reciklažnih otoka, odnosno stanica s kontejnerima u gradu. To nije samo zahtjevno – godinama stanovnici kritiziraju da su otoci pretrpani i prije svega prljavi. “Čak i ako se zovu otoci, to bi moglo biti divno mjesto, ali nažalost to nije”, kaže stanovnica Simone Reitmeier. Otoci su “zagađeni” i stvarno su “mjesto koje želiš izbjegavati” u gradu.

Kao rezultat svega, veliki dio münchenskog reciklabilnog otpada završava u miješanom otpadu. To pokazuju i brojke bavarske statistike otpada na primjeru laganih ambalaža. Naime, u Münchenu bi se lagane ambalaže trebale odložiti na reciklažnom otoku. Dok je u gradu Münchenu s 335 kilograma ukupnog otpada po glavi stanovnika 2022. godine ukupno ispalo samo malo manje smeća nego u prosjeku u cijeloj Bavarskoj, prikupljenih devet kilograma lagane ambalaže po glavi stanovnika daleko zaostaje u usporedbi s bavarskim prosjekom: Ovdje je prikupljeno više od 22 kilograma po glavi stanovnika. Grad je upoznat s tim problemom – no na upit BR24, grad tvrdi da je smeće na reciklažnim otocima barem čišće nego u prosjeku.

Grad München: “Žuti sustavi nisu automatski bolji sustav”

Unatoč tome, München se drži trenutnog sustava već više od 20 godina – kao jedan od samo tri grada i općine u cijeloj Bavarskoj. Veći dio, odnosno 64 posto kućanstava u Bavarskoj, povezano je s takozvanim sustavom prikupljanja, gdje se reciklabilni otpad odvozi u kantama ili vrećama na rubu ceste.

Oglasi

Međutim, direktorica gradskog odbora za otpad, Kristina Frank, sumnja je li taj sustav za München zaista bolji.

Trenutačno privatni prijevoznici s reciklažnim otocima pokrivaju 950 lokacija u gradu. S kantama ili vrećama morali bi umjesto toga posjetiti 800.000 domaćinstava. “Svi ti dizelski kamioni izazivaju zastoje, prljavštinu i tako dalje. Prvo morate doći do sustava koji to čini boljim”, kaže Frank.

Što ide u žutu kantu ili vreću?

Čak i sustav za koji se čini da ga preferiraju stanovnici ima prepreke: u reciklažnu kantu može se odložiti svaka lagana ambalaža i drugi plastični otpad poput četkica za zube, ali i metalni otpad poput tiganja ili lonaca. Međutim, oni ne smiju ići u žuti vreću ili kantu: ovdje se smiju odbaciti samo ambalažni materijali. Zabranjeni za sve sustave su staklo, odjeća ili elektronički otpad.

No, oni koji se trude razdvajati otpad žele znati i što se s njim događa. Stanovnica Simone Reitmeier privatno puno razmišlja o otpadu i prigovara: “Ako sada idem prema informacijama koje dobivam od grada, mislim da nismo baš dobro informirani.”

Grad München ne zna što se događa s otpadom

Na upit, Kristina Frank iz gradskog odbora za otpad u Münchenu izjavila je da ni sama ne zna što točno tvrtke za zbrinjavanje rade s reciklažnim otpadom. Činjenica je da je najodrživiji, a time i nadređeni cilj gradskog odbora za otpad u Münchenu, smanjenje otpada – odnosno smanjenje smeća. Ako završe u miješanom otpadu, lagane ambalaže se termički obrađuju, odnosno spaljuju. Samo ako se pravilno zbrine, trenutno je moguće reciklirati. Prema informacijama grada, trenutno se na ovaj način obrađuje gotovo 60 posto prikupljenog otpada od ambalaže.

Oglasi

No, grad ne zna što se dalje događa s reciklabilnim materijalima, odnosno koliko često se recikliraju. To je poslovna tajna poduzetnika. Cilj pilot projekta je stoga i stvoriti više transparentnosti ovdje. Grad ima vremena za to do 2027., do završetka pilot projekta.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook