Connect with us

Bavarska

Posjet kafiću u Münchenu postaje luksuz, ugostitelji zabrinuti

Objavljeno

on

Ako se u novoj godini porez na dodanu vrijednost na hranu ponovno poveća na 19 posto, od 2024. drastično će porasti i cijene u minhenskim restoranima i kafićima.

Vollaths je jedno od onih mjesta za koje se čini da je oduvijek bilo tu. Kafić na Thalkirchner Strasse upravo je ove godine proslavio svoj peti rođendan. Operater Andreas Vollath ga je s puno strasti vodio čak i tijekom korona krize, zbog čega je za mnoge postao društveno okupljalište.

Ali sada je Vollath vrlo zabrinut. Većina je primijetila da su godine gubitka tijekom pandemije Corone bile težak teret za ugostiteljstvo. No, mnogi nisu svjesni da inflacija, poskupljenja i visoki troškovi energije posebno pogađaju domaćine.

Od 1. siječnja PDV ponovno raste na 19 posto

Tijekom pandemije političari su djelovali i brzo smanjili PDV na hranu s 19 na 7 posto. To znači da barovi i danas mogu apsorbirati barem dio povećanih troškova.

No ovo smanjenje PDV-a ograničeno je na kraj godine. Zato je vrijeme da federalne stranke učine nešto za produženje roka.

Oglasi

Raste porez na dodanu vrijednost: ugostitelji iz Münchena pozivaju političare da zauzmu stav

Kancelar Olaf Scholz (SPD) i Christian Lindner (FDP) svojedobno su zagovarali takav mandat, ali sada se o toj temi ne govori puno. Još u ožujku zastupničke skupine Slobodnih birača i CSU-a u bavarskom pokrajinskom parlamentu izglasale su trajno smanjenje PDV-a. Sada je klub zastupnika CDU/CSU osigurao još jednu do kraja godine.

Do sada ništa od toga nije impresioniralo saveznu vladu. Sada se traži od svih političara da zauzmu stav. Jer ako sada ništa ne poduzme, smanjenje PDV-a će automatski prestati važiti. U aktualnoj anketi njemačke udruge hotela i restorana Dehoga u kojoj je sudjelovalo 2000 tvrtki iz Bavarske, 96,1 posto ispitanih izjavilo je da bi od siječnja morali podići cijene ako bi došlo do povećanja PDV-a.

Mnogi gostioničari potrošili su svoje financijske rezerve tijekom pandemije. Postojala su pomoćna sredstva za premošćivanje, ali ona su trenutno na izdisaju. Osobito male tvrtke više nemaju ništa od pomoći. Ako sada opet povećaju PDV, moraju dizati cijene

Uobičajena dobit industrije kolabirala bi u slučaju povećanja poreza

Što bi to značilo za goste ako se porez na dodanu vrijednost od 1. siječnja poveća sa 7 na 19 posto. Primjerice doručak Isarjogger košta 13,90 eura u jednom lokalu. Vlasnik je dopustio da se smanjenje PDV-a ulije u njegove cijene. Dakle, nije ga povećao, iako su cijene hrane, primjerice mlijeka, u nekim slučajevima poskupjele i do 80 posto.

Trenutačno državi plaća 91 cent za prodani Isarjogger doručak. Ako se PDV poveća na 19 posto, njegov porez raste na 2,22 eura. “Tada bih morao povećati cijenu doručka za Novu godinu na 15,50 eura”, objašnjava ugostitelj. Prema njemu, uobičajeni profit industrije u gastronomiji nestao bi s povećanjem poreza od 12 posto.

Oglasi

Moraju li domaćini u Münchenu odustati?

„Ali postoje i gostioničari koji ostvaruju puno niži udio prodaje u dobiti“, kaže Thomas Geppert, državni upravitelj Dehoga Bayerna. Još jedno istraživanje Dehoge nedavno je pokazalo da 40 posto tvrtki ostvaruje prodaju (ne brkati s dobiti) manju od 100.000 eura.

“Bavarska živi od obiteljskih individualnih tvrtki koje nisu samo za profit”, nastavio je Geppert, a oni bi morali odustati od svojih tvrtki. Jer i ako im prometa još ima: odlučujući je prinos, a on je pao.

Preskupe cijene i nedostatak osoblja: mjesta za društvena okupljanja polako bi nestala

Ljudi iz svih društvenih klasa još uvijek sjede u kafićima i restoranima. Neki se samo nađu na kavi, drugi naruče doručak. “Ovdje je dobro i jedno i drugo. Ali takvih sastajališta će nestati ako sve poskupi”, boji se ugostitelj. Prije nekoliko godina mogli ste jesti vani za dvoje za 50 eura. Danas morate platiti više od 70 do 80 eura. Geppert se brine da si umirovljenici uskoro više neće moći priuštiti svoju pečenu svinjetinu.

Tome se pridodaje i akutni kadrovski problem . U usporedbi s maloprodajom, ugostiteljstvo je radno intenzivna djelatnost. „Za istu narudžbu gastronomija treba šest puta više zaposlenika nego maloprodaja”, kaže Geppert. “A nema zaposlenika koji rade za minimalnu plaću u gradu kao što je München”, kaže ugostitelj Andreas Vollath, “kako možete živjeti od toga?” Ali bez zaposlenika, ne možete održati poslovanje.

Povećanje poreza na dodanu vrijednost prijeti gastronomiji: Nijedan političar nije baš strastven za tu temu

„U ovom trenutku imamo tržište rada zaposlenih“, dodaje Thomas Geppert. Drugim riječima, zaposlenici imaju mnogo opcija i više ne rade posao pod svaku cijenu. Tražitelji posla dobro promisle prije nego što krenu raditi kao konobari.

Oglasi

A što politika u ovom trenutku radi za gastronomiju? “Imam osjećaj da nema političara koji je stvarno strastven oko teme PDV-a”, kaže Thomas Geppert. Dehoga sada želi skrenuti pozornost javnosti na problem te svojim članovima dijeli letke. Možda će se uzvanici, među kojima i jedan ili dva političara, probuditi.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook