Connect with us

Bavarska

VELIKA POTRAGA: Pronađena živa zamjenica glavnog urednika Süddeutsche Zeitunga

Objavljeno

on

Alexandra Föderl-Schmid © Friedrich Bungert

Veliko olakšanje nakon intenzivne potrage za nestalom novinarkom Alexandrom Föderl-Schmid u rijeci Inn kod Braunaua. 53-godišnjakinja je pronađena živa u petak (9. veljače).

Više od 100 spasioca tragalo je u četvrtak za novinarkom Alexandrom Föderl-Schmid, zamjenicom glavnog urednika Süddeutsche Zeitunga, nakon što je bavarska policija pretpostavljala mogući suicid Austrijanke. Potraga je nastavljena tijekom noći.

U petak ujutro (9. veljače) stigla je pozitivna vijest: Policajac je pronašao nestalu oko 11 sati ispod mjesta Innbrücke kod Braunaua. Pronađena osoba bila je jako promrzla, izjavio je glasnogovornik policije za IppenMedia. Prevezena je u bolnicu. Policija nije pružila dodatne informacije.

Najljepši dan u posljednjih 20 godina za SZ

Šef uredništva SZ-a, Wolfgang Krach, navodno je sa suzama u očima objavio dobru vijest na redakcijskom sastanku. Ovo je bio “najljepši dan u posljednjih 20 godina za Süddeutsche Zeitung”. Föderl-Schmid je došla pod veliki pritisak nakon optužbi za plagijat i povukla se iz dnevnih aktivnosti. Salzburški lovac na plagijate i plagijatore Stefan Weber govorio je o “šokantnim rezultatima” nakon provjere njezine doktorske disertacije. Weber je bio angažiran od strane portala Nius, s desničarskim usmjerenjem, i prigovarao je nedostatnim navodima izvora u njenoj doktorskoj disertaciji.

Barbara Tóth, doktorica povijesti i ocjenjivačica diplomskih radova na FH Wien, koja je također pregledala disertaciju, dolazi do drugačijeg zaključka. Tóth piše u austrijskom časopisu Falter: “Sve reference mogu se pronaći u obimnom popisu literature.” I postavlja pitanje: “Mora li se u tekstu uvoda navesti sve, čak i ako se tamo upućuje na kasnija poglavlja gdje su detalji navedeni?”

Oglasi

To je, naravno, stvar rasprave. Međutim, znanstvenica zaključuje: “Nema ‘plagijata’ u smislu namjernog, zloupotrebljavajućeg, intelektualnog prisvajanja tuđih ideja.” U jednom slučaju, Föderl-Schmid je citirala izvještaj njemačke vlade bez navođenja izvora i navela pogrešan datum u popisu izvora.

Tóth: “Po mom mišljenju, to je doista pogreška, iako ne i ozbiljna.” Drugi put, navela je izvor s netočnim datumom. Rezultat prema Tóth je: “Što to govori o kvaliteti disertacije? Apsolutno ništa.”

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook