Connect with us

Posao

FITNESS BANKROT: Pandemija financijski uništila vlasnike teretana

Objavljeno

on

Mnogi fitness studiji u Münchenu financijski posrću, pomoć koja eventualno i dođe, dođe prekasno. Broj bankrota u ovom sektoru sve je veći iako je fitness rastuća grana gospodarstva, a svijest o zdravstvenim učincima ciljanog vježbanja znatno se povećala posljednjih godina. No, pandemija je sve promijenila.

Zajedno sa svojim poslovnim partnerom Georgom Picklom, Markus Decker vodi dva fitnes studija, jedan u Feldkirchenu, a drugi u Poingu, gdje se vodi holistički, zdravstveno orijentirani koncept za ljude različite dobi s različitim ciljevima. Suvremeni model koji je prije pandemije bio vrlo dobro prihvaćen nije uspio izdržati krizu.

Državna pomoć mnogima je stigla prekasno

U svom očaju Markus Decker obratio se AZ-u kako bi ispričao o svojoj sudbini, ali i uputio zahtjev političarima u ime svih poduzetnika. Traži pravovremenu isplatu obećane pomoći prije nego tvrtke budu morale podnijeti zahtjev za bankrot.

Osim što vladina pomoć ni blizu ne pokriva gubitke, ako stigne prekasno, to je kraj za mnoge“, kaže 50-godišnji poduzetnik.

Mjesečni najam oko 37 tisuća eura

Njegov poslovni partner i on do sada su generirali oko 150 tisuća eura duga kako bi zadržali dva studija, a također i za plaće zaposlenicima. Samo troškovi najma iznose oko 37 tisuća eura mjesečno. Za razliku od prvog lockdowna, Decker i Pickl odlučili su ne prikupljati više priloge od svojih članova.

Oglasi

Gubitak stotina članova

V-itness Betriebs GmbH izgubila je 500 od ukupno 2.600 klijenata od prvog lockdowna. “Potrebne su oko tri godine da se vratimo na istu razinu kao prije“, procjenjuje Decker, dodajući kako ih to vraća više godina unatrag.

Pomoć iz prosinca stigla je tek u ožujku

Prije pandemije dvojica upravitelja vodila su studio samo u Poingu, preuzeli su studio Feldkirchen u listopadu 2020., nešto prije drugog lockdowna. Nakon vrlo niske ljetne incidencije bili su sigurni kako se ovakva situacija neće ponavljati i da je najgore prošlo.

Kada se to ipak dogodilo nisu niti slutili da će trajati toliko dugo, sada već pola godine. Hitnu i dodatnu pomoć mogli bi dobiti za studeni i prosinac, ali za prosinac tek u ožujku. “Početkom godine nismo znali kako platiti osoblje. Na kraju smo to radili privatno“, kaže otac dvoje djece te dodaje kako sve to utječe i na obiteljski život i ogromnu količinu stresa i strahova o egzistenciji koje proživljava.

Nagli porast broja insolventnosti

Suspenzija obveze pokretanja stečaja istekla je krajem travnja ove godine. Do tada su tvrtke imale priliku da unatoč ekonomskim poteškoćama ne prijave stečaj i da čekaju. Već je u ožujku broj prijava insolventnosti u Bavarskoj porastao za 20 posto u odnosu na veljaču, prema Državnom zavodu za statistiku.

Markus Decker primjer je za nebrojene druge srednje poduzetnike čiji je opstanak upitan, a koji ovise o brzoj isplati pomoći. Njegov trenutni zahtjev za pomoć za tekuću godinu provjerit će se postupkom slučajnog uzorkovanja, što ponovno odgađa isplatu.

Oglasi

“Umjesto kampanje, naši bi se političari trebali usredotočiti na važnije stvari: spašavanje mnogih srednjih tvrtki koje imaju nedovoljno sredstava za život”, zahtijeva Decker, zaključujući kako se osjeća potpuno napušteno.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook