Connect with us

Savjeti

Kondenzacija na prozoru? Četiri savjeta kako izbjeći mokre prozore ujutro

Objavljeno

on

Kondenzacija na prozoru

Kondenzaciju s unutarnje strane prozora potrebno je brzo ukloniti jer se inače povećava opasnost od plijesni. Ali koji je uzrok i kako to možete spriječiti?

Pogotovo zimi, prozorska stakla ujutro su često mokra iznutra. Prozor se magli i stvaraju se sitne kapljice vode. Ovaj fizički fenomen je kondenzacijska voda, također poznata kao “znojna” voda. Ali odakle dolazi voda i moram li nešto poduzeti po tom pitanju?

Zašto se unutar prozora stvara kondenzacija?

Sasvim je normalno da se na prozorskim staklima stvara kondenzacija, pogotovo zimi. Uostalom, samo disanjem i znojenjem u roku od osam sati po osobi nastane do 1,5 litara vode, koja se zatim može kondenzirati na prozorima. Tome se dodaje vlaga od tuširanja ili kuhanja. “Ako topli zrak udari u prozorsko staklo koje je hladno zbog niskih vanjskih temperatura, vlaga se kondenzira i taloži na unutarnjoj strani prozora u obliku kondenzacije”, objašnjava Ökotest na svojoj web stranici. Ipak, ne smijete potpuno zanemariti mokre prozore, već treba odmah djelovati.

Što učiniti ako se na prozorskim staklima stvori kondenzacija?

Ako se na unutarnjoj strani prozorskog stakla stvori kondenzacija, potrebno ju je obrisati krpom. Inače se na brtvama prozorskih stakala s vremenom može stvoriti plijesan, što je lako prepoznati po tamnim mrljama na silikonu. Međutim, spore gljivica nisu bezopasne jer mogu uzrokovati simptome alergije poput glavobolje, kašlja ili nesanice. Drveni okvir prozora također može stradati od prevelike vlage.

Ako se kondenzacija samo povremeno stvara na prozoru, to nije problem. Međutim, svatko tko redovito nalazi potamnjele prozore svakako bi se trebao boriti protiv uzroka. U pravilu je to prekomjerna vlaga u prostoriji. Ali i prozori koji propuštaju, loše izolirani ponekad mogu biti razlog. U tom slučaju preporuča se zamjena prozora.

Oglasi

Novi prozori s termoizolacijskim ostakljenjem ne samo da sprječavaju redovitu kondenzaciju, već i smanjuju potrošnju energije, što zauzvrat smanjuje vaše troškove grijanja.

Kako izbjeći stvaranje kondenzacije na unutarnjoj strani prozora?

Vaši prozori su netaknuti a ipak se redovito stvara kondenzacija? Tada svakako treba smanjiti vlagu u dnevnim prostorijama. Vlažnost od 40 do 60 posto je idealna. Higrometrom se vrlo lako može provjeriti vlaga, a dostupan je već od oko 10 eura u trgovinama hardverom ili online trgovinama.

Pravilno grijte: sobna temperatura treba biti što je moguće konstantnija kako bi se spriječilo stvaranje kondenzacije na staklima. Ako npr. manje grijete spavaću sobu ili radnu sobu, pripazite da su vrata soba zatvorena kako se vlaga ne bi kondenzirala u hladnijim prostorijama. Time se također sprječava stvaranje plijesni na zidovima.


Pravilno prozračujte: najučinkovitiji lijek za visoku vlažnost i dalje je pravilno prozračivanje: “Prozračujte tri do četiri puta dnevno oko deset do 15 minuta”, savjetuje Ökotest. Neophodno je redovito provjetravati prostoriju ili – još bolje: unakrsno – a ne samo naginjati prozore. Kod nagnutih prozora izmjena zraka je premala i zidovi se hlade.


Sušenje rublja na balkonu: Prilikom sušenja rublja voda iz mokre odjeće ispušta se u zrak u prostoriji. Mokro rublje na stalku za sušenje stoga znatno povećava vlagu u prostoriji. Ako možete, stalak za sušenje stavite na balkon, u vrt ili na tavan čak i zimi. Osobito u spavaćoj i dnevnoj sobi, stalak za sušenje je tabu ako želite izbjeći rast plijesni na prozorskim brtvama i zidovima.

Oglasi


Uključite napu: tijekom kuhanja također se stvara puno pare. Stoga, ako je moguće, kuhajte s poklopcem na loncu i uključite napu. Potonji izvlači vlagu iz zraka i usmjerava je van prema van.

Zamagljuju li vam se prozorska stakla izvana zimi? Onda ne morate brinuti, jer je kondenzacija na vanjskoj strani prozora dobar znak i pokazuje da su vaši prozori dobro izolirani.

Continue Reading
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook