Connect with us

Njemačka

Krajnja desnica u Njemačkoj od vremena nacizma do danas: Povijesne paralele i suvremena stvarnost

Objavljeno

on

Njemačka politička scena, iako primjer demokratskog pluralizma, nije imuna na povijesne cikluse krajnje desnice. Od uspona nacističke stranke u predvečerje Drugog svjetskog rata do današnjeg dana, krajnja desnica kontinuirano oblikuje politički diskurs, posebno u kontekstu imigracije.

Uspon nacističke stranke u Njemačkoj 1930-ih godina bio je obilježen eksploatacijom ekonomskih teškoća, političke nestabilnosti i široko rasprostranjenih nacionalističkih osjećaja. Nacisti su usmjerili frustraciju javnosti na manjinske skupine, posebno na Jevreje, koristeći ih kao žrtvenog jarca za ekonomske i društvene probleme Njemačke. Ova strategija omogućila je Hitleru i njegovim pristašama da postignu nezapamćenu političku moć.

Krajnja desnica u Njemačkoj danas

U modernoj Njemačkoj, stranke poput Alternative za Njemačku (AfD) koriste slične taktike, iako u različitom kontekstu i razmjerima. AfD, osnovan 2013. kao euroskeptična stranka, brzo je evoluirao u platformu koja artikulira antiimigrantske i nacionalističke stavove. S posebnim fokusom na kritiku imigracijske politike i izazovima integracije, AfD je uspio mobilizirati značajan dio biračkog tijela.

Paralele s prošlošću

Iako postoji značajna razlika u stupnju i metodama između nacista i moderne krajnje desnice, ne može se zanemariti nekoliko paralela. Prvenstveno, oba pokreta koristila su nacionalističku retoriku i strah od “drugog” kako bi osigurali podršku. Drugo, i nacisti i današnja krajnja desnica nastojali su redefinirati nacionalni identitet na isključiv način. Treće, oba su pokreta kapitalizirala na ekonomskim i socijalnim nesigurnostima kako bi promovirala svoje agende.

Migracijsko porijeklo u fokusu

Današnja krajnja desnica u Njemačkoj, za razliku od nacista, uglavnom usmjerava svoju retoriku prema migrantima iz Bliskog istoka i Sjeverne Afrike, često ih kriveći za društvene i sigurnosne probleme. Dok AfD tvrdi da zagovara očuvanje njemačkog kulturnog identiteta, njihova politika i retorika mogu stvoriti polarizirano društvo, gdje ljudi migracijskog porijekla osjećaju otuđenje i stigmatizaciju.

Oglasi

Potencijalne opasnosti

Ovakva politička klima ne samo da povećava rizik od društvenih podjela, već i potencira rast desničarskog ekstremizma i nasilja. Širenje stereotipa i netolerancije može dovesti do diskriminacije i marginalizacije migranata, što ograničava njihovu sposobnost integracije i doprinosa društvu.

Međutim, današnja Njemačka nije 1930-ih. Postoji snažna institucionalna i društvena svijest o opasnostima totalitarizma i ekstremizma. Njemačke demokratske institucije, civilno društvo i pravni okvir, zajedno s internacionalnim obavezama, pružaju robusnu obranu od ekstremizma. AfD, iako značajan politički igrač, suočava se s kritikama i otporom od strane većinskog društva i političkog spektra. Svjedočimo upravo najvećim prosvjedima protiv takog oblika političkog djelovanja.

S obzirom na povijesnu težinu svoje prošlosti, Njemačka danas stoji kao primjer kako se kroz demokratske institucije i aktivno civilno društvo može suprotstaviti ekstremizmu i očuvati pluralizam. Iako su paralele s prošlošću upozorenje, one isto tako služe kao podsjetnik na važnost očuvanja i promicanja demokratskih vrijednosti u suočavanju s izazovima modernog doba.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook